Yeni tip appell polinomları yardımıyla Szász operatörleriningenelleşmesi
Generalization of Szász operators by new type appell polynomials
- Tez No: 882898
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRHAN İÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır. İkinci bölümde yaklaşımlar teorisindeki bazı temel tanımlara ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, yeni tip Appell polinomları yardımı ile oluşan Szász operatörlerini kullanarak bir operatör oluşturulmuştur. Oluşturulan bu operatörün tanımı ve yaklaşım özellikleri verilmiştir. Dördüncü bölümde ise Gould-Hopper ve Miller-Lee polinomlarını içeren Szász operatörlerinin Appell tipli genellemeleri verilmiş ve süreklilik modülü kullanarak belirlenen f fonksiyonu için hata tahminleri verilmiştir. Beşinci bölüm ise sonuç bölümüne ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of 5 chapters. The first section is reserved for the introduction. In the second chapter, some basic definitions and theorems in the theory of approximations are given. In the third part, an operator was created using Szász operators formed with the help of new type Appell polynomials. The definition and approximation properties of this operator are given. In the fourth chapter, examples of Appell type generalization of Szász operators including Gould-Hopper and Miller-Lee polynomials are given and error estimates are given for the function f determined using the continuity module. The fifth chapter is devoted to the conclusion.