Diflubenzuron insektisitinin Dreissena polymorpha üzerine akuttoksisitesinin belirlenmesi
Determination of acute toxicity of difflubenziron insecticide on Dreissena polymorpha
  1. Tez No: 882897
  2. Yazar: SUZAN KARABOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Evsel alanlarda ve tarımda zararlı organizmalardan korunmak ve mücadele etmek için kullanılan pestisitlerin çevreye olan olumsuz etkileri de kullanımın yaygınlaşmasına paralel olarak artmaktadır. Bu çalışmada sucul ortama karışan pestisitlerin etkisinin araştırılması için iyi bir indikatör tür olan Dreissena polymorpha model organizma üzerindeki diflubenzuron (DBF) pestisitinin Lethal Konsantrasyon (LC50) değerlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. LC50 değerlerini belirlemek için kontrol gurubu dahil 7 deneme grubu ve üç tekerrürden oluşturulmuştur. D. polymorpha bireyleri 0; 0,1; 1; 10; 50; 500 ve 1000 ppm konsantrasyonlarına 24; 48; 72 ve 96 saatlik periyotlarda maruz bırakılmıştır. Akut toksisite değerinin hesaplanmasında SPSS paket program 24.0 PROBİT analizi kullanılmıştır. Çalışma verileri sonucunda DBF'nin D. polymorpha bireylerinde meydana getirdiği LC50 değeri 1232,23±41,44 ppm olarak hesaplanmıştır
Özet (Çeviri)
The negative effects of pesticides on the environment, which are used to protect and combat harmful organisms in domestic areas and agriculture, are also increasing in parallel with the increase in use. In this study, it was aimed to determine the Lethal Concentration (LC50) values of the pesticide diflubenzuron (DBF) in the model organism Dreissena polymorpha, which is a good indicator species for investigating the effects of pesticides mixed into the aquatic environment. To determine LC50 values, a trial design consisting of 7 trial groups, including control, was created. D. Polymorpha individuals were exposed to concentrations of 0, 0.1, 1, 10, 50, 500, 1000 ppm for 24 and 96 hour periods. All experimental applications designed in the study, including range determination and LC50 tests, were carried out in triplicate. SPSS package program 24.0 PROBIT analysis was used to calculate the acute toxicity value. As a result of the study data, the LC50 values caused by DBF in D. Polymorpha individuals were calculated as 1232.23±41.44 ppm.