Ameliyathane hemşirelerinin iş doyum düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the job satisfaction level of operating room nurses
  1. Tez No: 882919
  2. Yazar: ZEYNEP EKTİREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLBAHAR KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ameliyathanelerde çalışan hemşireler, sağlık kurumlarının önemli bir parçası ve ayrılmaz bir unsuru olarak kabul edilirler. Ameliyat sürecinin her aşamasında hem hasta bakımı hem de cerrahi ekipmanların yönetimi gibi kritik görevleri üstlenirler. Bu çalışmanın amacı, ameliyathane hemşirelerinin iş doyumu düzeylerini belirlemek ve etkileyen faktörleri analiz etmektir. Çalışma nicel yöntemle tasarlanmış ilişkisel tarama modelinde bir araştırmadır. Araştırmanın verileri ameliyathane hemşiresi olarak çalışan toplam 296 hemşire ile gerçekleştirilen anketlerden elde edilmiştir. Toplanan verilere t testi, ANOVA ve korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre hemşirelerin genel iş doyum puanları 3,28 olarak tespit edilmiştir. Araştırmada yaş, medeni durum ve eğitim durumu değişkenleri ile iş doyumu arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Operating room nurses are regarded as a vital component of healthcare facilities. Throughout the entire surgical process, they perform vital tasks like managing the surgical instruments and providing care for the patients. The purpose of this study is to ascertain operating room nurses' job satisfaction levels and examine the contributing elements. The study is a research in a relational screening model designed with a quantitative method. The data of the research were obtained from surveys conducted with a total of 296 nurses working as operating room nurses. T test, ANOVA and correlation analysis were applied to the collected data. According to the research findings, nurses' general job satisfaction scores were found to be 3.28. In the study, a significant difference was found between age, marital status and educational status variables and job satisfaction. It was found statistically significant that the job satisfaction value of the surgical departments group was lower than that of other departments.