Ayet ve Hadisler Işığında Tevessül ve Vesile
In The Light Of Verses and Hadits: Taassul and Wasila
  1. Tez No: 882935
  2. Yazar: SÜMEYYE MERAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, İslam'da tevessül ve vesile kavramlarının Kur'ân-ı Kerîm ve hadisler ışığında nasıl anlaşıldığını ve tarihsel süreçte nasıl yorumlandığını incelemektedir. Çalışma, bu kavramların tevhid ilkesiyle olan ilişkisini ve meşru-gayri meşru uygulamalarını ele almayı amaçlamaktadır. Tevessül ve vesile terimleri, kelam ve tasavvuf alanlarında farklı yorumlara sebep olmuştur. Araştırmada, Kur'ân-ı Kerîm ayetleri ve hadisler ana kaynak olarak kullanılmış, ayrıca İbn Teymiyye'nin“Kâide-i Celîle fi't-Tevessül ve'l-Vesîle”adlı eseri gibi klasik eserler incelenmiştir. Kur'ân'da vesile kavramı Mâide 35 ve İsrâ 57. ayetlerde geçmektedir. Hz. Muhammed (s.a.v.) ve sahabe dönemlerinde büyük tartışmalar yaşanmazken, tebei tabiin döneminde farklı görüşler ortaya çıkmıştır. Meşru tevessüller arasında Allah'ın Esmâ-i hüsnâ ve sıfatlarıyla, salih amellerle ve yaşayan salih bir kulun duasıyla tevessül yer alırken, gayri meşru tevessüller arasında ölülerden medet ummak ve eşyalarla tevessül etmek bulunmaktadır. Araştırma, tevhid ilkesi ışığında tevessül ve vesile kavramlarının dikkatli bir şekilde ele alınması gerektiğini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, insanların Allah'a yakınlaşmak için aracılara ihtiyaç duymadığı ve şefaatin sadece peygamberler ve salih kimseler aracılığıyla mümkün olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the concepts of intercession (tawassul) and means (wasila) in Islam, as understood through the Qur'an and hadith, and their interpretation throughout history. The research aims to explore the relationship of these concepts with the principle of monotheism (tawhid) and their legitimate and illegitimate practices. The terms tawassul and wasila have led to different interpretations in the fields of theology and Sufism. The study uses the Qur'an and hadith as primary sources, along with classical works like Ibn Taymiyyah's“Qā'idah Jalīlah fī Tawassul wal-Wasīlah.”In the Qur'an, the concept of wasila appears in verses Ma'idah 35 and Isra 57. While there were no significant debates during the time of Prophet Muhammad (PBUH) and his companions, different views emerged during the era of the Tabi'in. Legitimate practices of tawassul include seeking intercession through Allah's names and attributes, righteous deeds, and the prayers of a living righteous person, whereas illegitimate practices include seeking help from the dead and using objects for intercession. The study emphasizes that the concepts of tawassul and wasila should be approached carefully in light of the principle of tawhid. It concludes that people do not need intermediaries to draw closer to Allah, as Allah is always near to His servants, and that intercession is only possible through prophets and righteous individuals, but this should be approached with caution.