Terapötik hipotermi (TH) uygulanan hipoksik iskemik ensefalopati (HİE) tanılı yenidoğanlarda nöbet gelişiminde rol oynayan perinatal risk faktörlerinin belirlenmesi
Identification of perinatal risk factors contributing to seizure development in newborns diagnosed with hypoxic-ischemic encephalopathy (HİE) undergoing therapeutic hypothermia (TH)
- Tez No: 882940
- Danışmanlar: PROF. FATMA NUR SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Yenidoğan bebeklerde Hipoksik İskemik Ensefalopati (HİE), morbidite ve mortalitenin önde gelen nedenlerindendir. Bu çalışmanın amacı, terapötik hipotermi (TH) uygulanan HİE tanılı yenidoğanlarda nöbet gelişiminde rol oynayan perinatal risk faktörlerinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Yenidoğan Kliniğinde Eylül 2019-Eylül 2021 tarihleri arasında orta-ağır HİE tanısı ile izlenen ve terapötik hipotermi tedavisi uygulanan yenidoğanlar retrospektif olarak değerlendirildi. Dosya kayıtlarından maternal özellikler (anne yaşı, parite, kronik hastalıklar, gebelik diyabeti ve hipertansiyonu, kullandığı ilaçlar, ateş veya gebelikte geçirilen enfeksiyon öyküsü, erken membran rüptürü) ve neonatal özellikler (gebelik yaşı, doğum ağırlığı, cinsiyeti, doğum şekli, Apgar skoru, doğum odasında resüsitasyon, postnatal inotrop kullanımı, solunum destek tipi ve süresi, klinik veya elektrografik olarak gözlenen nöbet varlığı ve tedavide kullanılan ilaçlar, laboratuvar değerleri, ekokardiyografik değerlendirme sonuçları, aEEG sonuçları, magnetik rezonans görüntüleme bulguları ) kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 100 yenidoğan bebeğin 53 'ü (%53) erkek, 47'si (%47 ) kız cinsiyette idi. Hastaların 55'i (%55 ) i sezaryan ile 45'i (%45 ) normal vajinal yol ile doğmuştu. Olguların ortanca (25-75.p) gebelik haftaları ve doğum ağırlıkları 39 (37-39,5) hafta, ve 3173 (2900-3405) g idi. Hastaların 93'ü (%93) orta HİE, 7'si (%7) ağır HİE tanısı aldı. Hipotermiye alınan hastaların ortanca (25-75.p) pH değeri 7 (6,9-7) (mmHg) idi. Hipotermiye alınan hastaların ortanca (25-75. p) BE değeri -17,1(-20,8--15,4) (mmol/L)idi. Hastaların 1. ve 5. dk Apgar skoru 5(4-6) ve 5 7(6-8) olarak bulundu. Hastaların Thompson Skoru 8 (7-17 ) olarak bulundu. Hastaların 35'inin (%35) nöbet (klinik veya aEEG ile tespit edilen) geçirdiği tespit edildi. Nöbeti olan hastaların 9'u (%25,7) fenobarbital, 24'ü (68,6) levetirasetam ve 2'si (%5,7) her iki ilaç ile birlikte tedavi edildi. Nöbet geçiren bebeklerle geçirmeyenler arasında demografik, klinik, laboratuvar veya radyolojik olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı. Sonuç: Bu çalışmanın sonucunda, TH uygulanan HİE tanılı bebeklerde nöbet geçirilmesinde rol oynayan bir risk faktörü belirlenemedi. Bu konuda daha geniş hasta sayılı ve uzun dönem etkilerin de değerlendirileceği ileri dönük çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Hypoxic-Ischemic Encephalopathy (HIE) is one of the important causes of morbidity and mortality in newborns. The aim of this study is to identify perinatal risk factors contributing to seizure development in newborns diagnosed with HIE who underwent therapeutic hypothermia (TH) Materials and Methods: Newborns diagnosed with moderate to severe Hypoxic-Ischemic Encephalopathy (HIE) and treated with therapeutic hypothermia at Neonatal Intensive Care Unit of Ankara Bilkent City Hospital were retrospectively evaluated between September 2019 and September 2021. Maternal characteristics (such as maternal age, parity, chronic illnesses, gestational diabetes and hypertension, medications, history of fever or infections during pregnancy, early membrane rupture) and neonatal characteristics (gestational age, birth weight, gender, mode of delivery, Apgar score, need for resuscitation at birth, postnatal inotrope use, type and duration of respiratory support, presence of clinically or electrographically observed seizures and medications used in treatment, laboratory values, echocardiographic findings, aEEG results, and magnetic resonance imaging findings) were recorded from medical records. Results: In the study, 53 (53%) of the 100 included newborns were male, while 47 (47%) were female. Of these, 55% were delivered via cesarean section, and 45% were delivered vaginally. The median (25-75th percentile) gestational age and birth weight of the infants were 39 (37-39.5) weeks and 3173 (2900-3405) g, respectively. Among the patients, 93% were diagnosed with moderate HIE, while 7% were diagnosed with severe HIE. The median (25-75th percentile) pH value of the patients undergoing hypothermia was 7 (6.9-7) (mmHg), and the median (25-75th percentile) BE value was -17.1 (-20.8 to -15.4) (mmol/L). The 1st and 5th minute Apgar scores were found to be 5 (4-6) and 7 (6-8), respectively. The Thompson Score of the patients was 8 (7-17). It was determined that 35% of the patients had seizures (clinically or detected by aEEG). Of the patients with seizures, 25.7% were treated with fenobarbital, 68.6% with levetiracetam, and 5.7% with both drugs. There was no significant difference in demographic, clinical, laboratory, or radiological characteristics between infants with and without seizures Conclusions: As a result of this study, a risk factor contributing to seizures in infants diagnosed with HIE who underwent TH could not be identified. Prospective studies with larger sample sizes and longer-term evaluations are needed to further assess this issue.