Applying water quality index to assess the quality of raw and treated water for treatment plants of Samawah city, Al-Muthanna governorate
Al-Muthanna ili Samawah ilçesi ham su ve arıtma tesislerinde arıtılan su kalitesinin değerlendirilmesinde su kalitesi endeksinin uygulanması
  1. Tez No: 883009
  2. Yazar: MARWAH MAZIN ABDULLAH ALSAMMARRAIE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL AKBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Irak'ın El-Muttane ilinde, özellikle El-Rumitha Nehri (Ham su) ve iki içme suyu arıtma tesisinde, Eski Rumaitha su arıtma tesisi (ERSAT) ve Yeni Rumaitha su arıtma tesisi (YRSAT), su kalitesini değerlendirmeyi hedeflemektedir. Çalışmanın temel amaçları, mevcut verileri analiz etmek ve nehir ile arıtma tesislerinin durumunu su kalitesinin fiziksel ve kimyasal yönlerini dikkate alarak değerlendirmektir. Arıtılmış suyun kalitesi, güvenli içme suyu sağlamak amacıyla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ). tarafından belirlenen içme suyu standartlarıyla karşılaştırılmıştır. El-Muttane ilinde ham su ve arıtılmış suların kirlilik durumunu tespit etmek için on dört parametre analiz edilmiştir ve su kalitesini değerlendirmek için Su Kalitesi İndeksi (SKİ) kullanmıştır. Genel su kalitesi durumunu tek bir değerde özetleyen değerli ve ayırt edici bir araçtır. Bu çalışmada, su kalitesini değerlendirmek için Nemerow's kirlilik indeksi (NKİ), Kanada Su Kalitesi İndeksi (KSKİ) ve Ağırlıklı Aritmetik İndeks (AAİ), kullanılmıştır. Su kalitesinin genel özelliklerini ve seviyelerini değerlendirmek için tanımlayıcı istatistikler, normal dağılım ve Pearson korelasyon katsayısı gibi istatistiksel ve matematiksel araçlar kullanılmıştır. El-Rumitha Nehri'nin ham suyunda önemli kirlilik olduğu ve içme suyu arıtma tesislerinde arıtılan suların kirlilik seviyesinin farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Genel olarak sonuçlar, Rumaitha Nehri'nden alınan ham suyun ve eski arıtma tesisinde arıtılan suyun, çeşitli faktörlerden dolayı başta içme olmak üzere çeşitli kullanımlar için uygun olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
• This study focuses on assessing the water quality in the Al-Muthanna Governorate of Iraq, specifically in the Al-Rumitha River (Raw water) and two drinking water treatment plants, Old Rumaitha water treatment plant (ORWTP) and New Rumaitha water treatment plant (NRWTP). The main objectives of the study are to analyze existing data and evaluate the condition of the river and treatment plants, considering both physical and chemical aspects of water quality. The quality of treated water was compared with the drinking water guidelines established by the World Health Organization (WHO) standard , which is the stantdard that applied in our country for water quality to ensure the provision of safe drinking water. Fourteen parameters were analyzed to detect the pollution status of raw water and treated water in Al-Muthana Governate and Water Quality Index (WQI) was employed to evaluate water quality. The WQI is a valuable and distinctive tool that summarizes the overall water quality status into a single value. In this study, the Nemerow's pollution index (NPI), Canadian Water Quality Index (CWQI), and Weighted Arithmetic Index (WAI) were utilized to evaluate pollution levels. Statistical and mathematical tools like descriptive statistics, normal distribution, and Pearson correlation coefficient were utilized to understand the overall characteristics and levels of water quality. It was determined that there is a significant pollution in the raw water of the Rumaitha River, while the pollution level in the treated water from the drinking water treatment plants varies. The observed values from our calculation for NPIn was indicated a high level of pollution for raw water , with an overall NPIn index of 20.978, The ORWTP had a NPIn value of 2.081, indicating moderate pollution, while the NRWTP had a NPIn value of 0.958, indicating lightly polluted water. For the CWQI, the results showed that the raw water scored 37.270, which is indicating poor water quality, for the ORWTP and NRWTP was 46.224 and 58.59 respectively, which are indicating marginal water quality and the result of (WAI) was showed us the water quality , ranging from unfit for drinking to very poor, good. for Raw water was 544.395, indicating unsuitability for human consumption , for the ORWTP was 87.187 , indicating very poor water quality. and for the NRWTP was 39.179 , indicating good water quality .