Yapay zeka temelli artırılmış gerçeklik teknolojisinin fen bilimleri dersinde kullanılabilirliğine dair öğretmen niyetlerinin incelenmesi
Examination of teacher intentions regarding the usability of artificial intelligence-based augmented reality technology in science class
  1. Tez No: 883024
  2. Yazar: KÜBRA SOLMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde teknoloji odaklı araştırmalar büyük bir öneme sahiptir ve özellikle artırılmış gerçeklik ile yapay zekâ teknolojileri, bilim ve teknoloji alanlarındaki gelişmelerin etkisiyle kritik bir konuma ulaşmıştır. Bu çalışma, fen bilimleri öğretmenlerinin yapay zekâ temelli artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanma niyetleri üzerinde etkili olan faktörlerin belirlenmesini amaçlamaktadır. Genel Genişletilmiş Teknoloji Kabul Modeli temel alınarak yürütülen bu araştırma, fen bilimleri öğretmenlerinin bu teknolojiyi kullanarak fen öğretim ortamını zenginleştirecek adımlar atmaları için teorik ve pratik çıkarımlar sunmayı hedeflemektedir. Araştırma, kesitsel tarama deseni kullanılarak yürütülmüş ve örneklemi 227 fen bilimleri öğretmeninden oluşmaktadır. Çalışmada kullanılan ölçekler, beşli Likert tipi ve 25 maddeden oluşmaktadır. Verilerin analizi betimsel analizler, doğrulayıcı faktör analizi ve yol analizi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın güvenilirliği, Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı ile değerlendirilmiş ve yapı geçerliğinin sağlanması için elde edilen değerler uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world, technology-focused research holds great significance, particularly with augmented reality and artificial intelligence technologies, which have reached a critical position due to advancements in science and technology. This study aims to identify the factors affecting science teachers' intentions to use artificial intelligence-based augmented reality technology. Conducted based on the General Extended Technology Acceptance Model this research seeks to offer theoretical and practical insights to guide science teachers in enriching their science teaching environments by utilizing this technology. The research was carried out using a cross-sectional survey design, and the sample consists of 227 science teachers. The scales used in the study are 25-item five-point Likert-type scales. Data analysis was conducted using descriptive analyses, confirmatory factor analysis, and path analysis. The reliability of the study was assessed using the Cronbach Alpha reliability coefficient, and the values obtained to ensure construct validity were found to be appropriate.