Perilen monoimit organik arayüzeyli Ag/n-GaAs schottky diyotlarda frekansa bağlı kapasitans-kondüktans-gerilim karakteristiklerinin araştırılması
Vestigation of frequency-dependent capacitance-conductance-voltage characteristics of Ag/n-GaAs schottky diodes with perylene monoimide organic interface
- Tez No: 883062
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT TUĞLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışması kapsamında PMI organik malzemesi sentezlenmiş ve Schottky diyotlarda arayüzey malzemesi olarak kullanılması araştırılmıştır. Çalışmada alttaş olarak n tipi GaAs yarıiletken kristali kullanılmıştır. Ag/PMI/n-GaAs/In Schottky diyotu üretilmiştir. -3V - +3V gerilim aralığında ve 50 kHz – 1 MHz frekans aralığında kapasitans-gerilim (𝐶 − 𝑉), kondüktans-gerilim (𝐺 − 𝑉) ölçümleri karanlıkta ve oda sıcaklığında gerçekleştirilmiştir. Ölçümler sonucunda kapasitans-gerilim eğrilerinde terslenim, tüketim ve yığılma bölgeleri görüldü ve aygıtın metal-yalıtkan-yarıiletken (MIS) tipi yapı davranışı sergilediği belirlendi. Nicollian ve Brews metoduna göre seri direnç değerleri frekansa ve gerileme bağlı hesaplandı. Seri direnç hesaplamaları düzeltilmiş kapasitan ve kondüktans değerlerini hesaplamada kullanıldı. Son olarak,üretilen Schottky diyotunun C-2-V eğrilerinden difüzyon potansiyeli (𝑉𝐷), donör katkı atomlarının yoğunluğu (𝑁𝐷), Fermi enerji seviyesi (𝐸𝐹) ve engel yüksekliği (𝛷𝐵) gibi diyot parametreleri hesaplandı. Frekansın artmasıyla tüm parametrelerin arttığı, Fermi seviyesinde bir değişikliğin olmadığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis study, PMI organic material was synthesized and its use as an interface material in Schottky diodes was investigated. In the study, n-type GaAs semiconductor crystal was used as the substrate. Ag/PMI/n-GaAs/In Schottky diode was produced. Capacitance-voltage (C-V) and conductance-voltage (G-V) measurements were carried out in the dark and at room temperature in the voltage range -3V - +3V and in the frequency range 50 kHz - 1 MHz. As a result of the measurements, inversion, depletion and accumulation regions were observed in the capacitance-voltage curves and it was determined that the device exhibited metalinsulator-semiconductor (MIS) type structural behavior. According to the Nicollian and Brews method, series resistance values were calculated depending on frequency and regression. Series resistance calculations were used to calculate corrected capacitance and conductance values. Finally, diode parameters such as diffusion potential (𝑽𝑫), density of donor dopant atoms (𝑵𝑫), Fermi energy level (𝑬𝑭) and barrier height (𝜱𝑩) were calculated from the 𝑪 −𝟐 − 𝑽 curves of the produced Schottky diode. It was observed that all parameters increased with increasing frequency, and there was no change in the Fermi level.