Akut, subakut ve kronik dönem plantar fasiitde ekstrakorporeal şok dalga tedavisinin ağrı, fonksiyon ve aktivite üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of extracoporeal shock wave therapy on pain, function and activity in acute, subacute, chronic plantar fasciitis
  1. Tez No: 883084
  2. Yazar: HAMZA KERİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Plantar fasiit, topuk ağrısının en sık nedenlerinden birisidir. Bireylerde fonksiyon ve aktivite kaybına neden olabilir. Bu çalışmada akut, subakut ve kronik dönem Plantar Fasiit (PF) tanılı hastalarda uygulanan Ekstrakorporeal Şok Dalga Tedavisi (Extracorporeal Shock Wave Therapy (ESWT))'nin ağrı, fonksiyonellik ve aktivite düzeyi üzerine etkisinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmaya yaş ortalaması 41,32 yıl olan 159 (kadın, %66,7; erkek, %33,3) birey katıldı. Bireyler akut, subakut ve kronik olmak üzere 53 katılımcıdan oluşan 3 gruba ayrıldı. Ağrının değerlendirilmesi için Vizüel Analog Skalası (VAS), ayak ve ayak bileği ile ilgili semptomlar ve fonksiyonel kısıtlamaların değerlendirilmesi için American Orthopedic Foot And Ankle Society (AOFAS), ağrının aktivite ile ilişkisinin değerlendirilmesi için Roles ve Maudsley Ağrı Skorlaması (RMS), ağrı ile ilgili ayak yaralanmalarının değerlendirilmesi için ise Ayak Fonksiyonu İndeksi (AFİ) kullanıldı. Değerlendirmeler tedavi öncesi, tedaviden sonra ve taburcu olduktan 1 ay sonra olmak üzere uygulandı. Tedavi ise iki hafta boyunca ESWT (Modus®) cihazı ile (12 Hz, 3.0 bar, 2000 atım) haftada iki kez, toplamda dört seans uygulandı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, akut grupta tedavi sonrası VAS değerleri ile tedavi öncesi değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p=0,001). Tedavi öncesine göre 1. aydaki değişim akut grubu olgularda kronik gruba göre daha bulundu (p=0,039). Akut grupta, RMS değerleri istatistiksel olarak anlamlı düzeyde taburcu olduktan bir ay sonra daha yüksek bulundu (p=0,039).
Özet (Çeviri)
Plantar fasciitis is one of the most common causes of heel pain. It may cause loss of function and activity in individuals. This study aimed to compare the effects of Extracorporeal Shock Wave Therapy (ESWT) on pain, functionality and activity level in patients diagnosed with acute, subacute and chronic Plantar Fasciitis (PF). 159 individuals (female, 66.7%; male, 33.3%) with an average age of 41.32 years participated in the study. Individuals were divided into 3 groups consisting of 53 participants: acute, subacute and chronic. Visual Analog Scale (VAS) to evaluate pain, American Orthopedic Foot And Ankle Society (AOFAS) to evaluate foot and ankle-related symptoms and functional limitations, Roles and Maudsley Pain Score (RMS) to evaluate the relationship of pain with activity, pain-related Foot Function Index (FFI) was used to evaluate foot injuries. Evaluations were made before treatment, after treatment and 1 month after discharge. The treatment was applied twice a week with the ESWT (Modus®) device (12 Hz, 3.0 bar, 2000 pulses) for two weeks, four sessions in total. As a result of the evaluations, a statistically significant difference was found between the post-treatment VAS values and the pre-treatment values in the acute group (p = 0.001). Compared to the pre-treatment period, the change in the first month was greater in the acute group than in the chronic group (p=0.039). In the acute group, RMS values were found to be statistically significantly higher one month after discharge (p=0.039).