Doğum sonrası dönemde psikiyatrik bozukluk yaşayan kadınların annelik algısı: Nitel bir çalışma
The perception of motherhood among the women with postpartum psychi̇atri̇c di̇sorders: A qualitative study
  1. Tez No: 883085
  2. Yazar: MÜNİRE BUSEM ÖZKARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE SUKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırma doğum sonrası psikiyatrik sorun yaşayan kadınların annelik algısını ortaya koymak üzerek niteliksel olarak dizayn edildi. Tanımlayıcı fenomolojik dizayndaki araştırmanın evrenini Ocak-Ağustos 2023 tarihleri arasında bir eğitim araştırma hastanesinin psikiyatri kliniğinde yatan doğum sonrası ruhsal sorunları olan anneler oluşturdu. Örneklemini ise, yapılan görüşmede birbirini tekrar etmeye başlayan temalar temel alınarak 8 katılımcı oluşturdu. Araştırmanın soruları yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile araştırmacılar tarafından hazırlanan annelik algısına yönelik 6 soru oluşturdu. Colaizzi methodu kullanılarak derinlemesine görüşme tekniği ile ses kaydı alınarak veriler toplandı. Veriler, Maxquda programında analiz edildi. Verilerin analizinde, araştırma içeriğindeki tema ve kategorileri meydana getirmek üzere tümevarımcı niteliksel içerik analizi kullanıldı. Kurum izni ve etik izin araştırma öncesinde alındı. Yapılan görüşmeler sonucunda annelikte zorlanma algısı ön plandadır. Annelikte zorlanma algısı; olumsuz duygulardan kaynaklı, dış etkenler, bakım rolü ve doğum süreci/sonrası zorlukları olmak üzere 4 ana temada incelenmiştir. Annenlerin yaşadığı olumsuz duygular suçluluk, korku, yabancılaşma, yalnızlık, hayal kırıklığı olarak bulundu. Dış etken zorlukları; destek ihtiyacı, partner sorunları, sosyal medya etkisi alt temalarını içerirken; bebeğe yönelik, ev işlerine yönelik, diğer çocuklara yönelik, bakım rolüne yönelik kültürel baskı nedenleri ile bakım rolü zorlukları yaşadıkları bulundu.
Özet (Çeviri)
The qualitative study was designed to examine the perception of motherhood of women with postpartum mental health problems. The population of the descriptive phenomenological design consisted of mothers with postpartum mental problems who were hospitalized in the psychiatric clinic of a training and research hospital between January and August 2023. The sample consisted of 8 participants based on the themes that started to repeat each other in the interview. The questions of the study consisted of 6 questions about the perception of motherhood prepared by the researchers with the semi-structured interview technique. Data were collected by recording audio with in-depth interview technique using the Colaizzi method. The data were analysed in the Maxquda program. In the analysis of the data, inductive qualitative content analysis was used to create the themes and categories in the research content. Institutional permission and ethical permission were obtained prior to the research. As a result of the interviews, the perception of difficulty in motherhood is at the forefront. Perception of difficulty in motherhood was examined in 4 main themes: negative emotions, external factors, care role and difficulties during /after birth. The negative emotions theme experienced by the mothers were found to be guilty, fear, derealization, loneliness, and disappointment. The external factor difficulties were found such as need for support, partner problems, social media impact. It was found that they experienced care role difficulties due to cultural pressure on the baby, housework, other children, and the care role.