Okul müdürlerinin kuantum liderliği ile öğretmenlerin yenilikçi (İnovatif) iş davranışları arasındaki ilişkiler
The relations between the quantum leadership of school principles and the innovative work behaviors of teachers
  1. Tez No: 883115
  2. Yazar: AKİF ODABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, öğretmen görüşlerine dayalı olarak okul müdürlerinin kuantum liderliği ile öğretmenlerin yenilikçi (inovatif) iş davranışları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Giresun il merkezindeki 58 okulda görev yapan 1.776 öğretmen oluşturmuştur. Veriler, örneklemdeki 344 öğretmenle yüz yüze görüşülerek toplanmış ve araştırma ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüştür. Araştırmada, üç bölümden oluşan bir veri toplama aracı kullanılmıştır: birinci bölümde öğretmenlerin demografik özelliklerini belirlemek için kişisel bilgi formu, ikinci bölümde okul müdürlerinin kuantum liderlik düzeylerini ölçmek için, Konan ve Mermer (2021) tarafından geliştirilen“Kuantum Liderlik Ölçeği”, üçüncü bölümde ise öğretmenlerin yenilikçi (inovatif) iş davranışı düzeylerini belirlemek için, Scott ve Bruce (1994) tarafından geliştirilen ve Çalışkan ve diğerleri (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan“Yenilikçi Davranış Ölçeği”kullanılmıştır. Uç değerlerin elenmesinin ardından verilerin analizinde yüzde, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, korelasyon analizi, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve yapısal eşitlik modellemesi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, okul müdürlerinin kuantum liderliği ile öğretmenlerin yenilikçi (inovatif) iş davranışları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki vardır ve kuantum liderlik, yenilikçi (inovatif) iş davranışını anlamlı şekilde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between quantum leadership of school principals and teachers' innovative work behaviors based on teachers' views. The population of the research consists of 1,776 teachers working in 58 schools in Giresun city center during the 2022-2023 academic year. Data were collected through face-toface interviews with 344 teachers included in the sample, and the study was conducted using a relational survey model. A data collection tool consisting of three sections was used in the study: the first section included a personal information form to determine teachers' demographic characteristics, the second section used the“Quantum Leadership Scale”developed by Konan and Mermer (2021) to measure the quantum leadership levels of school principals, and the third section used the“Innovative Behavior Scale”developed by Scott and Bruce (1994) and adapted into Turkish by Çalışkan et al. (2019) to determine the innovative work behavior levels of teachers. After eliminating outliers, data analysis involved percentage, frequency, arithmetic mean, standard deviation, correlation analysis, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and structural equation modeling techniques. The results of the study indicate a positive and significant relationship between school principals' quantum leadership and teachers' innovative work behaviors, and that quantum leadership significantly predicts innovative work behavior.