Fen bilimleri dersinde STEAM etkinliklerinin ilkokul öğrencilerinin STEAM tutum, çevresel farkındalık ve çevreye karşı tutumlarına etkisi
The impact of STEAM activities in science classes on primary school students' STEAM attitudes, environmental awareness, and attitudes towards the environment
- Tez No: 883128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı Fen bilimleri dersinde,çevre konuları kapsamında uygulanan STEAM etkinliklerinin, öğrencilerin STEAM tutum, çevresel farkındalık ve çevreye karşı tutumları üzerine etkililiğinin incelenmesidir. Bu araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Rize il merkezinde bulunan bir devlet ilkokulunda öğrenimine devam eden 55, 4.sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Çalışmanın nicel boyutundadeneysel yöntem, nitel boyutunda ise durum çalışması kullanılmıştır. Bu çalışmada veriler, 'STEAM Tutum Ölçeği', 'Çevre Farkındalık Ölçeği', 'Çevresel Tutum Ölçeği' ve araştırmacı tarafından oluşturulan 'yarı yapılandırılmış görüşme formu' kullanılarak toplanmıştır. Toplanan nicel verilerin analizinde, SPSS 21 paket programı, nitel verilerin analizinde ise, içerik analizi kullanılmıştır. Nitel bulgulara göre, öğrenciler etkinlikleri yararlı ve eğlenceli bulmuş, STEAM etkinlikleri konusunda bilgi sahibi oldukları belirlenmiştir. Nicel bulgulara göre ise, STEAM etkinliklerinin öğrencilerin 'STEAM tutumları', 'çevre farkındalıkları' ve 'çevreye yönelik tutumları' üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre, STEAM etkinliklerininçevre konularının öğretiminde daha fazla kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effectiveness of STEAM activities on students' STEAM attitudes, environmental awareness, and attitudes towards the environment in science lessons. The study group of this research consisted of 54 fourth-grade students continuing their education in a state primary school in the city center of Rize during the spring semester of the 2023-2024 academic year. A mixed methods approach was employed in the study. In the quantitative dimension of the study, a single-group quasi-experimental method was used, while in the qualitative dimension, a case study approach was utilized. Data in this study were collected using the 'STEAM Attitude Scale', 'Environmental Awareness Scale', 'Environmental Attitude Scale', and a 'semi-structured interview form' created by the researcher. The SPSS 21 package program was used for the analysis of quantitative data, and content analysis was used for qualitative data analysis. According to qualitative data, students found the activities useful and enjoyable, and they acquired knowledge about STEAM activities. It was concluded from the quantitative data that STEAM activities were effective on students' 'STEAM attitudes', 'environmental awareness', and 'attitudes towards the environment'. Based on the results obtained in the study, it is recommended to use STEAM activities more frequently