Matematik öğretmeni adaylarının öğretmenlik uygulaması dersinde hazırladıkları ders planlarının, mikro öğretim ve uygulamalarının 5E öğrenme modeline göre incelenmesi
Examination of the lesson plans, micro teaching and applications prepared prospective mathematics teachers in the teaching practice course according to the 5E learning model
  1. Tez No: 883143
  2. Yazar: AYNUR ÇALKAN KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN BERRİN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmada ilköğretim matematik öğretmenliği dördüncü sınıf öğrencilerinin öğretmenlik uygulaması öncesinde 5E öğrenme modeline uygun ders planları hazırlamalarını, bu planları mikro öğretim uygulamalarıyla yeniden düzenlemelerini ve öğretmenlik uygulaması sürecinde bu planların uygulama düzeylerini gözlemlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Türkiye'deki bir devlet üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünün dördüncü sınıfında öğrenim gören ve öğretmenlik uygulaması dersini alan on öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 5E öğrenme modeline uygun ders planları, mikro öğretim gözlemci notları, araştırmacı tarafından geliştirilen matematik öğretmeni adaylarına yönelik“Öğretmenlik Uygulaması Gözlem Formu”ve“Öz Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Araştırma da mikro öğretim, gözlem ve öz değerlendirme yöntemlerinin kullanıldığı nitel araştırma yaklaşımıyla hareket edilmiştir. Araştırmada durum çalışması deseni kullanılmıştır. Nitel araştırmada veriler üçleme (triangulation) anlayışı ile hareket edilerek mikro öğretim dönütleri ile düzenledikleri ders planları, öğretmenlik uygulaması gözlem formu ve öz değerlendirme formu ile toplanmıştır. Veri toplama araçlarından elde edilen verilerin analizi için betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Analizler sonucu elde edilen bulgular, 5E öğrenme modelinin her bir aşamasına göre tek tek incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının 5E öğrenme modelinin giriş aşamasında dersin başında kazanımı öğrencilere belirtme ve ön öğrenmeleri hatırlatma, keşfetme aşamasında öğrencileri keşfetmeye yönlendirecek etkinlik tasarlama, açıklama aşamasında konuyu öğrenciye anlatmak yerine kendi genellemelerini yapmaları sağlama, derinleştirme aşamasında öğrendikleri bilgileri farklı problemlere uygulayabilecekleri problemler sorma ve ders sonrası için görevlendirme yapma gibi davranışları uygulamada yetersiz bulunmuşlardır. Bununla birlikte ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının öz değerlendirmelerinden elde edilen bulgular sonucunda 5E öğrenme modeline uygun ders planı hazırlama ve uygulama sürecinin kişisel ve mesleki gelişimlerine olumlu katkısı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to observe the fourth-year prospective mathematics teachers education students' preparation of lesson plans in accordance with the 5E learning model before the teaching practice, their reorganization of these plans with micro-teaching practices, and the level of implementation of these plans during the teaching practice courses.. Ten prospective teachers studying in the fourth grade of the Department of Elementary Mathematics Teaching at a state university in Turkey in the 2022-2023 academic year and taking the teaching practice course were included in the study. Lesson plans in accordance with the 5E learning model, micro-teaching observer notes,“Teaching Practice Observation Form”and“Self-Assessment Form”for prospective mathematics teachers developed by the researcher were used as data collection tools. The research was conducted with a qualitative research approach using micro-teaching, observation and self-assessment methods. Case study design was used in the research. In the qualitative research, data were collected through lesson plans organized with micro-teaching feedbacks, teaching practice observation form and self-assessment form by using triangulation approach. Descriptive analysis method was used to analyze the data obtained from data collection tools. The findings obtained from the analysis were analyzed one by one according to each stage of the 5E learning model. As a result of the study, it was found that the pre-service prospective mathematics teacher were inadequate in implementing the behaviors such as stating the outcome at the beginning of the lesson and reminding the students of their prior learning at the introduction stage of the 5E learning model, designing activities that will lead students to explore at the exploration stage, allowing students to make their own generalizations instead of explaining the subject to the students at the explanation stage, asking problems that they can apply the information they have learned to different problems at the deepening stage, and assigning tasks after the lesson. However, as a result of the findings obtained from the self-evaluations of prospective elementary mathematics teachers, it can be said that the process of preparing and implementing lesson plans in accordance with the 5E learning model contributed positively to their personal and professional development.