Afet lojistiği kapsamında CBS ile depo yeri belirleme Kilis ili örneği
Determining a warehouse location with GIS within the scope of disaster logistics example of Kilis province
  1. Tez No: 883166
  2. Yazar: BÜŞRA KAYA ZELZELE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Ulaşım, Geography, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Afet kaynaklı hasarların en aza indirilmesi hedefi tüm dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kabul görmüştür. Bir bölgenin afet riskinin belirlenmesi ve mevcut planların bu risklere göre düzenlenmesidir. Günümüzde Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) afetlerin azaltılmasında güvenilir, hızlı ve kullanımı kolay bir araç olarak öne çıkmaktadır. Afet lojistiği kapsamında CBS ile lojistik depo yerinin belirlenmesi konusunu ele alan bu çalışmada, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremi etkisi altında kalan 11 il göz önünde bulundurulmuştur. Afet sonrası etkin bir afet yönetimi ile depoların, depremden sonra gerek yiyecek içecek gerek teçhizat gerekse giyecek açısından ilk müdahalenin öneminin farkına varılmasından yola çıkılmıştır. CBS'nin sağladığı analitik araçlar ve mekânsal veri entegrasyonuyla etkili bir depo yerleşim stratejisinin geliştirilmesinin hedeflendiği çalışmada, afet risk analizi, nüfus yoğunluğu ve erişilebilirlik analizi, altyapı durumu ve ulaşım ağları analizi, fay hatları gibi faktörleri dikkate alınarak en uygun lojistik depo yerlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, afetlere yönelik lojistik planlama ve müdahale süreçlerini daha etkili ve verimli hale getirmeyi hedeflemiştir. Yapılan bu çalışma, Kilis ili kapsamında afet lojistiği için uygun depo yerlerini belirlemektir. Bu doğrultuda, CBS kullanılarak afet sonrası lojistik faaliyetlerin etkin ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için stratejik depo lokasyonlarının tespit edilmesi hedeflenmektedir. Böylece, afet durumlarında yardım malzemelerinin hızlı ve etkili bir şekilde dağıtılması sağlanarak, olası can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada Kilis iline ait veri haritaları oluşturulmuştur. Bu veri haritaları ile çalışma alanının önemli kriterlerinden olan hesaplama, yöntem ve yapı göz önünde bulundurularak aşama aşama uygulanmış ve Kilis ili için en uygun afet depo yerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of minimizing disaster-related damages has been widely accepted all over the world and in our country. It is the determination of the disaster risk of a region and the regulation of existing plans according to these risks. Today, Geographic Information Systems (GIS) stand out as a reliable, fast and easy-to-use tool in reducing disasters. In this study, which deals with the determination of logistics warehouse location with GIS within the scope of disaster logistics, 11 provinces under the influence of the Kahramanmaraş earthquake of February 6, 2023 were taken into consideration. It was based on the realization of the importance of effective post-disaster management and first response in terms of warehouses and food, beverages, equipment and clothing after the earthquake. In the study, which aims to develop an effective warehouse layout strategy with the analytical tools and spatial data integration provided by GIS, it is aimed to determine the most suitable logistics warehouse locations by taking into account factors such as disaster risk analysis, population density and accessibility analysis, infrastructure status and transportation network analysis, and fault lines. This study aimed to make logistics planning and response processes for disasters more effective and efficient. This study is to determine suitable warehouse locations for disaster logistics within the scope of Kilis province. In this regard, it is aimed to identify strategic warehouse locations so that post-disaster logistics activities can be carried out effectively and quickly by using GIS. Thus, it is aimed to minimize possible loss of life and property by ensuring the rapid and effective distribution of aid materials in case of disaster. In the study, data maps of Kilis province were created. These data maps were applied step by step, taking into account the calculation, method and structure, which are important criteria of the study area, and disaster storage locations were determined for Kilis province.