Depolamanın ayva reçelinin bazı kimyasal ve fiziksel özellikleri ile antioksidan aktivitesi üzerine etkisi
Effect of storage on some chemical and physical properties, antioxidant activity of quince jam
- Tez No: 177744
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEMNUNE ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada ayva meyvesi ve reçelinin antioksidan aktiviteleri, toplam fenolik madde miktarları ile bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri araştırılmıştır. Reçel örnekleri 4±2 ?C'de ve 20± 2 ?C'de cam kavanoz ve plastik ambalajlarda 6 ay depolanmıştır. Analizler, reçel örneklerinde 0., 3. ve 6. aylarda yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, antioxidant activities, total phenolic contents and some physical and chemical properties of quince fruit and quince jam were searched. Jam samples had been stored in glass jar and plastic case at 4±2 ?C and 20±2 ?C for 6 months. Analizes were done at 0, 3rd and 6th mounths.