Kuru incir ambalajlama açısından bazı esnek malzemelerin geçirgenlik özellikleri
Permeability properties of some flexible materials for the packaging of dried figs
- Tez No: 5725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ürünleri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kuru incir ambalajlanmasında kullanılması söz konusu olan, yerli olarak üretilen, 25 /im kalınlığında, nitro selüloz laklı selofan (MST), saran laklı selofan (MXXT), çift yön de oryante edilmiş polipropilen (BOPP), metalize BOPP ve polivinliklorür (PVC) ile ayrıca 30 /im ve 35 /im kalınlık larında BOPP filmlerin, su buharı, oksijen, karbon dioksit ve azot geçirgenlikleri belirlenmiştir. Bulgulara göre; MST selofan ve MXXT selofanın su buharı geçirgenlikleri, BOPP nin oksijen, karbon dioksit ve azot geçirgenlikleri yüksektir. Metalize BOPP nin ge çirgenlik değerleri aynı kalınlıktaki BOPP nin geçirgenlik değerlerine göre çok düşüktür. PVC nin su buharı geçir genliği selofandan; oksijen, karbon dioksit ve azot geçir genlikleri ise BOPP d§n. daha. azdır.- MXXT selofan filmin oksijen, karbon dioksit ve azot geçirgenliği diğerlerine göre en azdır. Farklı kalmlıklardaki BOPP filmin su buha rı ve karbon dioksit geçirgenlikleri arasındaki fark önem li, oksijen geçirgenlikleri arasındaki fark ise istatis- tiki olarak önemli değildir. Karbon dioksit geçirgenliği tayininde kullanılan iki ayrı metodla bulunan değerler belirli oranda birbirinden farklıdır. mANAHTAR KELİMELER : Kuru incir, su buharı geçirgenliği, ok sijen geçirgenliği, karbon dioksit ge çirgenliği, azot geçirgenliği, selofan polipropilen, metalize polipropilen, polivinil klorür
Özet (Çeviri)
In this thesis, water vapor, oxygen, carbon -dioxide, and nitrogen permeabilities of nitro cellulose -coated cellophane (MST), saran coated cellophane, biaxially oriented polypropylene (BOPP), metallized BOPP and polyvinyl chloride.'.(PVC) of 25 Mm thickness and BOPP films of 30 Mm and 35 Mm thicknesses, that are locally produced and subject to be used for the packaging of dried figs, are determined. According to the findings, the water vapor transmissions of MST cellophane and MXXT cellophane and oxygen, carbon dioxide, and nitrogen permeabilities of BOPP are high. The permeability values of the metallized BOPP film are very low with respect to the permeability values of the BOPP film of the same thickness. The water vapor transmission of PVC is low with respect to that of cellophane and the oxygen, carbon dioxide and nitrogen permeabilities of PVC are low with respect to the permeabilities of BOPP. The oxygen, carbon dioxide and nitrogen permeabilities of MXXT cellophane film are lowest with respect to the others. The difference between the water vapor and carbon dioxide permeabilities of the BOPP films of different thicknesses are important, however, the difference between the oxygen permeabilities is not significantly important. The carbon dioxide permeability values obtained by using two different methods are different in a certain ratio.KEYWORDS : Dried fig, water vapor transmission rate, oxygen permeability» carbon dioxide permeability, nitrogen permeability, cellophane, polypropylene, metallized polypropylene, polyvinyl chloride.