Tip I diyabetiklerde süperoksid dismutaz ve sialik asid düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of salivary superoxide dismutase and sialic acid levels in type I diabetics
- Tez No: 88332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BELCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
VI. ÖZET Tükürük uzun yıllar boyunca diyagnostik amaçlarla kullanılmıştır. Kan ile karşılaştırıldığında tükürük örnekleri kolayca toplanabilir. Sialik asidler (SA), dokuz karbon atomu içeren ketozların önemli bir sınıfını oluştururlar. SA hücre membranlarının ana komponentidir. Süperoksid dismutazlar (SOD) süperoksid radikallerinin dismutasyonunu katalizlerler ve oksidatif strese karşı en önemli savunma sistemlerinden birini oluştururlar. Diyabetik hastaların sağlıklı kişilere göre gingivit ve periyodontite daha yatkın oldukları bildirilmiştir ve bu hastalıklar yaygın olarak diyabetin oral komplikasyonları olarak ele alınmaktadırlar. Biz bu çalışmada tip I diyabetik ve sağlıklı kontrol grubunda tükürük SOD aktivitesi ve SA düzeylerini ölçtük. Amacımız tip I diyabete tükürük SOD aktivitesini ve SA düzeyini etkileyip etkilemediğini belirlemekdi. Diyabetik grupda sırasıyla SOD aktivitesinde ve SA düzeyinde anlamlı bir azalma saptadık(p=0.014 ve p=0.000). Tükürük SOD aktivitesinin azalmasının esas nedeni diyabetde enzimin glikasyonunun artmış olması olabilir. Diyabetde tükürük SA düzeyinin azalması SA sentezinde ve katabolizmasında yer alan enzimlerin aktivitelerindeki değişikliklere bağlı olabilir olarak yükselmiş olabilir. Elde ettiğimiz bulgulara göre SOD aktivitesi ve SA düzeyinin saptanmasının tip I diyabetin tükürük bezleri üzerine olası etkilerinin değerlendirilmesine yardımcı olabileceği kanısındayız. 59
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Saliva has been used for diagnostic purposes for a long time. Saliva samples can be collected easily as compared to blood. Sialic acids (SA) form a class of important ketoses that contain nine carbon atoms. SA is a major component of cell membranes. Superoxide dismutases (SOD) catalyses the dismutation of superoxide anion radicals and form one of the most important defense system against oxidative stress. Diabetic patients have been reported to be more susceptible to gingivitis and periodontitis than healthy subjects, and these diseases are commonly considered to be oral complications of diabetes. In this study we measured salivary SOD activity and SA level in patients with type I diabetes mellitus as compared to healthy subjects. Our aim was to determine whether or not type I diabetes affect salivary SOD activity and SA level. In the diabetic group we found a significant decrease in SOD activity and SA level as compared to healthy group respectively (p=0.014 and p=0.000). The main reason for the decline of salivary SOD activity may be increased glycation of the enzyme in diabetes. The decrease of salivary SA level in diabetes may be due to changes in the activities of the enzymes taking part of in the synthesis and catabolism of the SA. According to our results we suggest that the determination of salivary SOD activity and SA level may help to evaluate a possible effect of type I diabetes on salivary glands. 60