Santral ve periferik obezite vakalarında lipid profili özelliği ve diğer antropometrik ve metabolik parametreler ile ilişkisi
Lipid profile and its relation with other antropometric and metabolic parameters in centrally and peripherally obese patients
- Tez No: 88333
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SİVAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Nutrition and Dietetics, Biochemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Şişmanlık, vücut yağ miktarının artması olarak tanımlanmaktadır. Şişmanlık insanlık tarihi boyunca refah, zenginlik ve sıhhat belirtisi olarak kabul edilmiştir. Bununla birlikte, günümüzde şişmanlık çeşitli sağlık problemlerine yol açan bîr antite olarak dikkat çekmektedir. Şişmanlık, insüline bağımlı olmayan diabetes mellitus, hipertansiyon ve dislipidemi gibi komplikasyonlara yol açarak iskemik kalp hastalığı riskini yükseltmektedir. Şişmanlık, hem vücuttaki total yağ miktarının artması hem de yağın özel yerlere (batın içi, santral obezite) toplanmasıyla böyle komplikasyonlara neden olmaktadır. Çalışmamızda şişman kadın hastalardaki lipit profilinin özellikleri incelenmeye çalışıldı. Bu lipit profilinin tipleri ve normal ağırlıklı kadınlardan farklılığı araştırıldı. Ayrıca şişman kadınlarda total yağ miktarı ve yağ toplanma biçiminin lipit profili üzerine olan etkileri incelendi. Bu amaçla çalışma kapsamına fertil çağdaki 50 ardışık şişman kadın hasta ve normal ağırlıklı 50 kadın alındı. Şişman hastalarda ağırlık, uzunluk, bel çevresi ve kalça çevresi gibi antropometrik değerlendirmeler yapıldı. Elde edilen bulgulardan beden kitle indeksi (BMI) ve bel çevresi/kalça çevresi oranı (WHR) hesaplandı. Şişman hastalar ve normal kadınlarda gece boyu açlıktan sonra alınan kan örneklerinde trigliserit total kolesterol, HDL-kolesterol, HDL3-kolesterol, lipoprotein (a), apolipoprotein A-l ve apolipoprotein B ölçümleri yapıldı. Ayrıca elde edilen sonuçlardan LDL kolesterol, HDL2 kolesterol, kolesterol/HDL-kolesterol oranı, trigliserit/HDL-kolesterol oranı, HDI_2-kolesterol/HDL3-kolesterol oranı ve apolipoprotein Al/apolipoprotein B oranı hesaplandı. Ayrıca, şişman hasta grubunda açlık insülin düzeyleri ölçülerek, insülin direncini yansıtan HOMA değerleri hesaplandı. Sonuçlarımıza göre, proaterojenik özellik gösteren lipit parametreleri [trigliserit, kolesterol, LDL-kolesterol, kolesterol/HDL-kolesterol oranı, trigliserit/HDL-kolesterol oranı, apolipoprotein B ve lipoprotein (a)] şişman kadın hastalarda normal kadınlara göre anlamlı olarak yüksek, antiaterojenik özellik gösteren lipit parametreleri (HDL-kolesterol, HDL2-kolesterol, HDL3-kolesterol, HDL2-kolesterol/HDL3-kolesterol oranı, apolipoprotein Al ve apolipoprotein Al/ 73apolipoprotein B oranı) düzeyleri anlamlı olarak düşük bulundu. Ciddi şişman kadın hasta grubunda anti-aterojenik apolipoprotein Al düzeyi, hafif şişman kadınlara göre anlamlı olarak düşük saptandı. Santral şişman hasta grubunda ise periferik şişman hasta grubuna göre proaterojenik özelliği yansıtan trigliserit, kolesterol/HDL-kolesterol oranı ve trigliserit/HDL-kolesterol oranı anlamlı yüksek bulundu. Bunların yanısıra hem BMI hem de WHR düzeyleri ile çeşitli proaterojenik parametreler arasında anlamlı pozitif, anti-atierojenik parametreler arasında anlamlı negatif ilişkilerin bulunduğu dikkati çekti. Bu bulgulara dayanarak şişman kadın hastalarda dislipidemik bir lipit profililin mevcut olduğu, proaterojenik lipit parametreleri yükselirken, anti- aterojenik lipit parametrelerinde azalma bulunduğu ortaya çıkmaktadır. Şişmanlık hem total yağ miktarındaki artış hem de santral yağlanma özellikleri ile lipit parametreleri üzerinde kötüleştirici etkilere neden olmaktadır. Bununla birlikte, şişman hastalardaki dislipidemi örneği üzerine ırk, coğrafik özellik, cinsiyet, yaş ve diyet özelliği gibi demografik özelliklerin ve insülin, glukokortikoid ve seks steroid hormonları gibi biyolojik faktörlerin etkisi akılda tutulmalıdır. 74
Özet (Çeviri)
SUMMARY Obesity is defined as an excess of adipose tissue. Obesity has been established as an indication of prosperity and well-being through most of human history. However, today, it is regarded as a threat leading to health problems. Obesity increases the risk of ischemic heart disease through complications such as non-insulin dependent diabetes mellitus, hypertension, and dyslipidemia. These complications are the result of both an increase in total body fat and the accumulation of adipose tissue in certain loci (intra-abdominal, central obesity). In our study, we investigated the characteristics of lipid profile of obese females., types of their lipid profile and the difference of their lipid profile from those of females with normal weight. In addition, the effects of total body fat and the type of body fat distribution on lipid profile were investigated. For this purpose 50 consecutive, obese females in their fertile ages, and 50 healthly females with normal weight were included in the study. Anthropometric measures, such as body weight, height, waist circumference, and hip circumference were performed. Body mass index (BMI), and waist - hip circumference ratio (WHR) were calculated using these values. Triglyceride, total cholesterol, HDL-cholesterol, HDL3-cholesterol, lipoprotein(a), apolipoprotein A-l and apolipoprotein B levels were determined in serum samples taken from obese and normal women after an overnight fast. Using these values LDL-cholesterol, HDl_2-cholesterol, total cholesterol / HDL- cholesterol ratio, triglyceride / HDL-cholesterol ratio, and apolipoprotein A-l / apolipoprotein B ratios were calculated. In addition, in the obese female group fasting insulin levels were determined in order to calculate HOMA values which reflect insulin resistance. Our results show that lipid parameters that show pro-atherogenic characteristics [triglyceride, total cholesterol, LDL-cholesterol, total cholesterol/HDL-cholesterol ratio, triglyceride/HDL-cholesterol ratio, apolipoprotein B, and lipoprotein(a)] were significantly increased in obese women compared with those of normal women; while lipid parameters that show anti-atherogenic characteristics (HDL-cholesterol, HDL2-cholesterol, 75HDU-cholesterol, HDL2-cholesterol/HDL3-cholesterol ratio, apolipoprotein A-l,and apolipoprotein A-l/apolipoproteinB ratio) were significantly decreased. Anti atherogenic apolipoprotein A-l levels were significantly decreased in severely obese women compared with those of mildly obese women. Pro-atherogenic parameters such as triglyceride, total cholesterol/HDL-cholesterol ratio, and triglyceride/HDL-cholesterol ratio were significantly increased in centrally obese women compared with those of peripherally obese women. In additon, both BMI and WHR values were positively correlated with pro-atherogenic, and negatively correlated with anti-atherogenic parameters, and the correlations were significant, These findings show that there is a dyslipidemic lipid profile in obese women; pro-atherogenic lipid parameters increase while anti-atherogenic lipid parameters decrease. Obesity, because of increased total body fat and visceral fat accumulation, has unfavorable effects on lipid parameters. However, the effects of demographic factors such as race, gender, age, geographical region, and diet characteristics; and biological factors such as insulin, glucocorticoid and sex steroid hormones, should also be kept in mind. 76