Çalışanlara uygulanan mental sağlık ilk yardım eğitiminin bilgi, tutum ve davranışlara etkisi
The effect of mental health training on employees' knowledge, attitude and behaviors
- Tez No: 883349
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ERGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Public Health, Nursing, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışma, Türkiye'de hemşire liderliğinde uygulanan mental saglık ilk yardım eğitiminin ofis çalışanlarının ruh sağlığı ve ruh sağlığı okuryazarlığına etkisini belirlemek amacıyla ön test-son test kontrol gruplu randomize kontrollü deneysel bir calışma seklinde planlandı. Gereç ve Yöntem: Calışma, randomize olarak ayrılan deney grubunda 88, kontrol grubunda 90 çalışan ile yapıldı. Veriler çevrimiçi olarak Pozitif Ruh Saglığı ölçeği, Mental Sağlık Okuryazarlık ölçeği ve Genel Sağlık Anketi ile toplandı. Girişim grubuna mental sağlık ilk yardım eğitimi verildi ve kontrol grubuna ise herhangi bir girişim uygulanmadı.
Özet (Çeviri)
Obiective: This study was a pre-test and post-test control group design in order to determine the effect of nurse-led mental health first aid training on mental health and mental health literacy of office workers in Turkey. Material and Methods: The study was performed with 88 employees in the intervention group and 90 employees in the control group, who were randomly allocated. The data were collected with Positive Mental Health Scale, Mental Health Literacy Scale and General Health Questionnaire via online forms. The intervention group received mental health first aid course and no intervention was applied to the control group.