Kolposkopi yapılan kadınlarda farkındalık temelli başetme programının kanser korkusu ve farkındalık düzeyine etkisi: randomize kontrollü araştırma
The effect of mindfulness-based coping program on cancer fear and awareness level in women undergoing colposcopy: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 883348
  2. Yazar: FATMA ÖZLEM ÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR KÖRÜKCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Amaç: Bu araştırma, kolposkopi işlemi yapılan kadınlarda online olarak yürütülen Farkındalık Temelli Başetme Programı'nın kanser korkusu ve farkındalık düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırmada ön test-son test blok randomize kontrollü tek kör deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırma Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Jinkeoloji Onkoloji polikliniğinde Ocak 2022-Temmuz 2023 tarihleri arasında kolposkopi işlemi yapılan kadınlar ile yürütülmüştür. Araştırma örneklemine blok randomizasyon yöntemi ile belirlenen 36'sı müdahale, 36'sı kontrol olmak üzere 72 kadın dahil edilmiştir. Farkındalık Temelli Başetme Programında müdahale grubundaki kadınlara 6 oturum 2 hafta boyunca uygulanmış; kontrol grubundaki kadınlara herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Veriler, Kanser Kaygı Ölçeği ve Philadelphia Farkındalık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ile bağımsız iki örneklem t testi, Mann Whitney U testi, korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study is aimed at determining the effect of the Mindfulness Basic Initiation Program on cancer fear and level of awareness in women undergoing colposcope. Method: The study used pre-test-post-test randomized controlled single-blind experimental method. The research was carried out with women undergoing colposcopy from January 2022 to March 2023 at the Gynecology Oncology Polyclinic of the Hospital of the School of Medicine of the Mediterranean University. The study sample included 72 women, 36 interventions, and 36 controls, as determined using the block randomization method. In the mindfulness-based coping program, six sessions were applied to women in the intervention group for two weeks; no intervention was applied to women in the control group. Data were collected using the Cancer Worry Scale and the Philadelphia Awareness Scale. Descriptive statistics, independent two-sample t-test, Mann-Whitney U test, correlation, and regression analysis were used in the data analysis.