Farklı frenulum bağlantı tiplerinde maksilla ve mandibula kemik yapısının değerlendirilmesi
Evaluation of maxillary and mandibular bone structure in different frenulum connection types
- Tez No: 883367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN DEMİREL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş Çene Radyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışması, bukkal frenulum bağlantı noktalarındaki kemik kalitesi ve yoğunluğunun değerlendirilmesini amaçlayan retrospektif bir çalışmadır. Bu çalışmada 146 hastaya ait 725 frenulum bağlantı uzantısına (mukozal, gingival, papiller) ve lokasyonuna (kanin, kanin kanin, premolar, premolar premolar) göre sınıflandırılmıştır. Mandibulada bulunan frenulum bağlantı noktalarındaki kemik yapıyı değerlendirmek için panoramik radyografide mental indeks ölçümü yapılmıştır. Maksilla ve mandibulada bulunan bukkal frenulum bağlantı noktalarındaki kemik yapı, Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi'de Misch kemik yoğunluğu sınıflandırılması kullanılarak subjektif olarak değerlendirilmiştir. Bu bölgelerdeki trabeküler kemik yapı fraktal analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Mandibuladaki frenulumların lokasyon bağlantı çeşitleri arasından premolar premolar (PP) bağlantısındaki mandibula fraktal değeri, kanin (K) ve kanin kanin (KK) bağlantılarından anlamlı düzeyde düşük bulundu. Maksilladaki mukozal bağlantı (M) uzantısında yaş arttıkça fraktal değerlerin anlamlı düzeyde azaldığı görüldü. Kadın hastalarda maksillada D2 kemik yoğunluğunun gingival bağlantıda (G) anlamlı düzeyde düşük, D3 kemik yoğunluğunun ise gingival bağlantıda (G) anlamlı düzeyde yüksek olduğu gözlendi. Yapılan bu tez çalışmasında, bukkal frenulumların lokasyon ve bağlantı uzantısı tipine göre maksilla ve mandibuladaki trabeküler ve kortikal kemik yapıya etkisinin farklılık gösterebileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a retrospective study aiming to evaluate the bone quality and density at the buccal frenulum junctions. In this study, 725 frenulums of 146 patients were classified according to their connection extension (mucosal, gingival, papillary) and location (canine, canine canine, premolar, premolar premolar). Mental index measurement was performed on panoramic radiography to evaluate the bone structure at the frenulum connection points in the mandible. The bone structure at the buccal frenulum junctions in the maxilla and mandible was evaluated subjectively using the Misch bone density classification on Cone Beam Computed Tomography. Trabecular bone structure in these regions was evaluated using the fractal analysis method. Among the location connection types of the frenulum in the mandible, the mandibular fractal value in the premolar premolar (PP) connection was found to be significantly lower than the canine (K) and canine canine (KK) connections. In female patients, it is observed that D2 bone density in the maxilla was significantly lower at the gingival junction (G), and D3 bone density was significantly higher at the gingival junction (G). In this thesis study, it was observed that the effects of buccal frenulums on the trabecular and cortical bone structure in the maxilla and mandible may differ depending on the location and type of connection extension.