Buzağılarda aromatik içme sularının su tüketimine ve performansa etkisi
Effect of aromatic supplement on water consumption and performance in calves
  1. Tez No: 883402
  2. Yazar: FATİH BÜYÜKCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESAD SAMİ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu araştırmada, buzağılarda taze portakal suyunun su tüketimi ve performansa etkileri incelenmiştir. Araştırma her irinde 5 hayvan bulunan, biri kontrol diğeri deneme olmak üzere 2 grupta, 70 gün yürütülmütr. Deneme grubunak hayvanların içme sularına ortaka suyu ilave edilirken kontrol grubuna herhangi bir ilave yapılmamıştr. Her iki grupta bulunan buzağıların beslenmesinde araştrmanın yürütüldüğü işletmenin besleme programı uyglanmıştır. Buzağılar 0, 14, 28, 42, 56 ve 70. Günlerde tartılararak canlı ağırlık değişimleri belirlenmiş, dışkı skorları kayıt altına alınmış ve bu dönemlerdeki yem, su tüketimleri hesaplanmıştır. Araştrma sonunda tartım dönemlerinin tamamında deneme grubunun ortalama canlı ağırlığı kontrol grubundan önemli (P0,05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of orange juice intake on water consumption and performance in calves were examined. The research was carried out for 70 days in 2 groups, one as a control and the other as experimental group, with 5 animals in each. While orange juice was added to the drinking water of the animals in the experimental group, no addition was made to the control group. The similar feeding program was applied to the calves in both groups. Calves were weighed on days 0, 14, 28, 42, 56 and 70, live weight changes were determined, fecal scores were recorded and feed and water consumption during these periods was calculated. At the end of the research, the average live weight of the experimental group was found to be significantly (P0.05).