Şizofrenisi olan hastalarda otistik özelliklerin tedavi yanıtıyla ilişkisi
Relationship between autistic traits and treatment response in patients with schizophrenia
- Tez No: 883433
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI KURUOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET KOPARAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada şizofrenisi olan hastalarda, otistik özelliklerin tedaviye dirençli şizofreni ve klozapine dirençli şizofreni gelişmesindeki etkisi, tedaviye dirençli olmayan şizofrenisi olan hastalar ve diğer iki gruptaki hastaların otistik özelliklerin şiddeti açısından karşılaştırılması ve otistik özelliklerin şizofreni hastalarının işlevselliği üzerindeki etkisinin gösterilmesi amaçlandı. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine başvuran hastalardan uygun kriterleri karşılayan 86 şizofreni hastası çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar tedaviye dirençli olmayan şizofreni, tedaviye dirençli şizofreni ve klozapine dirençli şizofreni olmak üzere üç gruba ayrıldı. Gruplar sosyodemografik ve klinik özellikler açısından karşılaştırıldı. Otistik özelliklerin işlevsellik üzerine etkisini ve klinik özelliklerin grupların oluşumuna etkisini göstermek amacıyla regresyon analizleri yapıldı. Analizler sonucunda otistik özelliklerin şizofrenisi olanlarda pozitif semptomlar ve negatif semptomlar da dahil olmak üzere daha şiddetli bir psikopatolojiyle ilişki gösterdiği, otistik özelliklerin şizofrenisi olan bir hastada tedaviye direnç ve klozapine direnç geliştirme riskini arttırdığı, tedaviye dirençli olan bir hastada ise klozapine direnç gelişme riskini arttırmadığı, daha şiddetli otistik özelliklerin işlevsellikte azalmayla ilişkili olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the impact of autistic traits on the development of treatment-resistant schizophrenia and clozapine-resistant schizophrenia in patients with schizophrenia. Additionally, it aimed to compare the severity of autistic traits in patients with non-treatment-resistant schizophrenia and those in the other two groups, and to demonstrate the effect of autistic traits on the functionality of schizophrenia patients. Eighty-six schizophrenia patients who met the appropriate criteria and presented at the outpatient clinic of Gazi University Faculty of Medicine, Department of Psychiatry were included in the study. The patients included in the study were divided into three groups: non-treatment-resistant schizophrenia, treatment-resistant schizophrenia, and clozapine-resistant schizophrenia. The groups were compared in terms of sociodemographic and clinical characteristics. Regression analyses were conducted to demonstrate the impact of autistic traits on functionality and the effect of clinical characteristics on group formation. The results of the analyses showed that autistic traits were associated with more severe psychopathology, including positive and negative symptoms, in patients with schizophrenia. Autistic traits increased the risk of developing treatment resistance and clozapine resistance in a patient with schizophrenia, while in a treatment-resistant patient, they did not increase the risk of developing clozapine resistance. More severe autistic traits were found to be associated with reduced functionality.