Anestezi sonrası uyandırılma sırasında ortam gürültüsünün postoperatif ajitasyona etkisi
The effect of environmental noise during post-anesthesia emergence on postoperative agitation
- Tez No: 883445
- Danışmanlar: PROF. DR. YALIM DİKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Burun ameliyatları sonrası uyanma aşamasında ortam gürültüsünün postoperatif ajitasyon, ağrı, bulantı, hastanın vital değerleri ve uyanma süreleri üzerine etkisini gözlemlemeyi amaçladık. Çalışmaya elektif şartlarda ASA sınıfı I-II olan 18-50 yaş arası 80 hasta 2 gruba ayrılarak alınmıştır (Grup S ses azaltma uygulanan ve Grup G ses azaltma uygulanmayan). Hastaların belirli zamanlarda vital değerleri, ajitasyon skorları, ağrı ve bulantı değerlendirmeleri operasyon süresi, uyanma süreleri gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Veriler incelendiğinde Grup S'de anlamlı derecede daha az ajitasyon görülmüş ve ağrıları daha az olmuştur. Grup S'nin uyanma aşamasında hemodinamik verileri bazal değerlerine daha yakındır. Ses azaltma yöntemleri hastalarda ajitasyonu azaltmış, ağrıyı ve analjezik ilaç ihtiyacını olasılıkla azaltmıştır. Ayrıca ses azaltma hastalarda uyanma aşamasında ve sonrasında normale daha yakın vital değerler sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
We aimed to observe the effect of reducing ambient noise during the awakening phase after nasal surgeries on postoperative agitation, pain, nausea, patients' vital signs, and awakening times. Eighty patients aged 18-50 years, classified as ASA I-II and undergoing elective surgery, were divided into two groups (Group S with noise reduction and Group G without noise reduction). The patients' vital signs, agitation scores, pain, and nausea assessments were compared between the groups at specific times, as well as the operation duration and awakening times. The data showed significantly less agitation and pain in the Group S. The hemodynamic values of the Group S during the awakening phase were closer to their baseline values. Noise reduction methods reduced agitation, pain, and opioid requirements in patients. Additionally, noise reduction provided more stable vital signs during and after the awakening phase.