Makine üretim sürecinin altı sigma yöntemiyle iyileştirilmesi
Machine production process with the six sigma method improvement
- Tez No: 883464
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırmada belirlenen temel odak ve amaç, makine üretim süreçlerinde Altı Sigma metodolojisinin uygulanabilirliğini ve bu uygulamanın süreçler üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Altı Sigma'nın süreçlerdeki varyasyonları azaltarak kaliteyi artırma ve maliyetleri düşürme hedefine odaklanmasının getirdiği avantajlar ile DMAIC (TÖAİK) (Tanımlama, Ölçme, Analiz, İyileştirme, Kontrol) süreci kullanılarak iş süreçlerinin iyileştirilmesi gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, iki farklı üretim tezgahı üzerinde iyileştirme çalışmaları yapılmıştır. İyileştirme sürecinin her aşamasında, süreçlerin mevcut performansını ölçmek, potansiyel iyileştirme alanlarını belirlemek ve yapılan değişikliklerin etkilerini değerlendirmek için kök neden analizi ve Ishikawa diyagramları, Pareto analizi, kontrol grafikleri ve istatistiksel analizler uygulanmıştır. Bu bağlamda istatistiksel yöntemler ve süreç kontrol grafikleri kullanılarak süreç performansındaki değişimler izlenmiş, son olarak ise normal dağılım kontrolleri için histogramlar ve QQ-Plot(Q-Q Grafiği) diyagramları ile sonuçları tekraren teyit edilmiştir. Elde edilen bulgular, Altı Sigma uygulamalarının makine üretim süreçlerinde önemli iyileştirmeler sağladığını göstermiştir. Üretim tezgahlarının duruş sürelerinde önemli azalmalar ve üretim verimliliğinde artışlar elde edilmiştir. Bu iyileştirmeler, genel üretim maliyetlerinin düşürülmesine ve üretim kalitesinin artırılmasına katkıda bulunmuştur. Araştırmada ortaya konulan iyileştirmelerin ve olumlu sonuçların, diğer üretim tezgahlarında da uygulanmasının, şirket için daha da optimize sonuçlar sağlayacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The primary focus and objective identified in the research are to reveal the applicability of the Six Sigma methodology in machine production processes and the impacts of this application on the processes. Improvements in business processes have been achieved using the DMAIC (Define, Measure, Analyze, Improve, Control) process, leveraging the advantages brought by Six Sigma's focus on reducing variations in processes to enhance quality and lower costs. Within the scope of the research, improvement efforts were conducted on two different production machines. At each stage of the improvement process, root cause analysis and Ishikawa diagrams, Pareto analysis, control charts, and statistical analyses were employed to measure the current performance of the processes, identify potential improvement areas, and evaluate the effects of the changes made. In this context, statistical methods and process control charts were used to monitor changes in process performance, and finally, the results were repeatedly verified using histograms and QQ-Plot diagrams for normal distribution checks. The findings obtained demonstrated significant improvements in machine production processes through Six Sigma applications. Notable reductions in downtime and increases in production efficiency were achieved for the production machines. These improvements contributed to reducing overall production costs and enhancing production quality. It was observed that applying the improvements and positive results presented in the research to other production machines would yield even more optimized results for the company.