Geleneksel toplumdan modern topluma ailenin dönüşümü
Transformation of the family from traditional society to modern society
  1. Tez No: 883514
  2. Yazar: ERDEM GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Toplumun temel taşı olan aile, birbirlerine doğrudan akrabalık bağı ile bağlı olan, yetişkin üyelerin çocuklara bakma rolünde olduğu bir insan topluluğudur. Aile, biyolojik, psikolojik, ekonomik, toplumsal, hukuksal ve benzeri yönleri bulunan toplumsal bir birimdir. Bununla birlikte, geçmişten günümüze toplumda oluşturulmuş maddi ve manevi değerlerin kuşaklar arasında aktarımını sağlamaktadır. Aile, tüm dünyada meydana gelen değişim ve dönüşümlerinin etkilerinin en belirgin olarak takip edildiği toplumsal kurumların başında gelmektedir. Bu gerçeklerden yola çıkarak Türk aile yapısındaki değişim ve dönüşümü ve bu değişim ve dönüşüme etki eden faktörlerin değerlendirilmesi amacıyla bu araştırma yapılmıştır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelenmesi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma için konuyla ilgili kaynaklara ve verilere ulaşılarak alan da yazın taraması yapılmıştır. Araştırma ile ilgili kitap, tez ve raporlar incelenmiş elde edilen veriler sistematik olarak bir biçimde bütünleştirilmeye çalışılmıştır. Bulgular arasında ilişkilendirme yapılarak, yargılar oluşturularak, değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırmada Türk aile yapısının değişim ve dönüşümüne etki eden başlıca unsurların göç, yoksulluk, toplumsal değerler, teknoloji ve kadınların çalışma hayatına katılması olduğu sonucuna varılmıştır. Bu kapsamda bu unsurlar açıklanmıştır. Sonuç olarak, tüm bu değişim ve dönüşümlere rağmen Türk toplumu hem çağdaş hem de geleneksel özelliklerini aile yapısında korumaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The family, the cornerstone of society, is a group of people who are directly related to each other by kinship, with adult members in the role of caring for children. The family is a social unit with biological, psychological, economic, social, legal and similar aspects. However, it provides the transfer of material and spiritual values created in society from past to present between generations. The family is one of the social institutions where the effects of the changes and transformations occurring all over the world are followed most clearly. Based on these facts, this research was conducted in order to evaluate the change and transformation in the Turkish family structure and the factors affecting this change and transformation. In this study, document analysis method, one of the qualitative research methods, was used. For the research, the literature was searched in the field by accessing the resources and data related to the subject. The books, theses and reports related to the research were examined and the data obtained were tried to be integrated in a systematic way. Evaluations were made by making associations between the findings, forming judgments. In the research, it was concluded that the main factors affecting the change and transformation of the Turkish family structure are migration, poverty, social values, technology and women's participation in working life. In this context, these elements are explained. As a result, despite all these changes and transformations, Turkish society continues to preserve both its contemporary and traditional characteristics in its family structure.