İngiltere'nin Van Yardımcı Konsolosluğu (1879-1891)
British Vice Consulate of Van (1879-1891)
  1. Tez No: 883515
  2. Yazar: KÜRŞAT İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu yüksek lisans tezi, İngiltere'nin Van Yardımcı Konsolosluğu'nun tarihî gelişimini ve bölgedeki rolünü incelemektedir. 1879-1891 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu'nun doğu sınırlarında yer alan Van'daki İngiliz konsolosluk faaliyetleri, İngiltere'nin Orta Doğu politikasının önemli bir parçası olmuştur. Bu çalışma, Van Yardımcı Konsolosluğu'nun kurulma nedenlerini, faaliyetlerini ve bölgedeki etkilerini araştırmaktadır. Tez, İngiliz dışişleri raporları gibi birincil kaynaklardan yararlanarak hazırlanmıştır. Araştırma sürecinde, İngiliz konsoloslarının yerel halkla ilişkileri, bölgedeki siyasi ve sosyal olaylara müdahaleleri ve konsolosluk faaliyetlerinin Osmanlı-İngiliz ilişkilerine olan etkileri analiz edilmiştir. Çalışmanın temel amacı, İngiltere'nin Van Yardımcı Konsolosluğu'nun (1879-1891) bölgedeki rolünü ve etkilerini ortaya koyarak, bu dönemin Osmanlı tarihine ve İngiliz dış politikasına olan katkılarını değerlendirmektir. Tez, aynı zamanda, Osmanlı İmparatorluğu'nun doğu sınırlarındaki İngiliz varlığının, bölgenin siyasi ve sosyal dinamiklerine olan etkilerini de tartışmaktadır. Sonuç olarak, İngiltere'nin Van Yardımcı Konsolosluğu, hem Osmanlı hem de İngiliz tarih yazımı açısından önemli bir yer teşkil etmekte olup, bu çalışmanın bu alandaki literatüre katkılar sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the historical development of the Van Vice Consulate of England and its role in the region. British consular activities in Van, located on the eastern borders of the Ottoman Empire from 1879 to 1891, were an important part of Britain's Middle East policy. This study investigates the reasons for the establishment of the Van Vice Consulate, its activities and its effects in the region. The thesis was prepared by using primary sources such British foreign affairs reports. During the research process, the relations of British consuls with the local people, their interventions in political and social events in the region and the effects of consular activities on Ottoman-British relations were analyzed. The main purpose of the study is to reveal the role and effects of the British Vice Consulate in the region and to evaluate its contributions to Ottoman history and British foreign policy during this period. The thesis also discusses the effects of the British presence on the eastern borders of the Ottoman Empire on the political and social dynamics of the region. In conclusion, the British Vice Consulate in Van has an important place in terms of both Ottoman and British historiography, and it is thought that this study will make significant contributions to the literature in this field.