Yetişkin bireylerde benlik saygısı ile sürekli öfke ve öfke ifade tarzları arasındaki ilişki
The relationship between self-esteem and trait anger and anger expression styles in adults
- Tez No: 883574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK EMRE GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma yetişkin bireylerin benlik saygısı düzeyleri ile sürekli öfke ve öfke ifade tarzları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde yaşayan yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Örneklemini ise; evren grubundan tesadüfi yöntemle seçilmiş 195'i kadın 166'sı erkek olmak üzere toplam 361 yetişkin bireyden oluşmaktadır. Araştırmada, araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, benlik saygılarını ölçmek amacıyla Rosenberg tarafından geliştirilmiş Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (Rosenberg Self-Esteem Scale) ve sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarını ölçmek için, Spielberger vd. tarafından 1983 yılında geliştirilmiş“Sürekli Öfke (SL Öfke) ve Öfke İfade Tarzı (Öfke-Tarz)”ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizlerinde SPSS 25 programı kullanılmıştır. Analiz noktasında tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizi ve ANOVA analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularında, belirlenen hipotezlerle tutarlı bir şekilde, benlik saygısı düzeyleri ile sürekli öfke ve öfke ifade tarzları arasında belirgin bir ilişki bulunduğu ortaya konmuştur. Özellikle, düşük benlik saygısı (yüksek RBSÖ puanları) olan yetişkinlerin sürekli öfke, dışa ve içe yönelik öfke düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. Öfke kontrolü ile yüksek benlik saygısı (düşük RBSÖ puanları) arasında bulunan pozitif ilişki, yüksek benlik saygısına sahip yetişkinlerin öfke yönetiminde daha başarılı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between self-esteem levels in adult individuals and their continuous anger and anger expression styles. The population of the research comprised adult residents of Istanbul province, with a sample of 361 individuals randomly selected from this population, including 195 females and 166 males. To achieve the research objectives, the researcher utilized a personal information form along with the Rosenberg Self-Esteem Scale developed by Rosenberg to measure self-esteem. Additionally, the“Continuous Anger (SL Anger) and Anger Expression Style (Anger-Style)”scale developed by Spielberger et al. in 1983 was employed to measure continuous anger and anger expression styles. Data analysis was conducted using SPSS 25 software, incorporating descriptive statistics, correlation analysis, and ANOVA. The research findings consistently revealed a significant relationship between self-esteem levels and continuous anger as well as anger expression styles, in line with the formulated hypotheses. Specifically, individuals with low self-esteem (high RSES scores) exhibited higher levels of continuous anger, both inwardly and outwardly directed. Moreover, a positive correlation was observed between anger control and high self-esteem (low RSES scores), indicating that individuals with high self-esteem are more proficient in managing their anger.