Sürdürülebilirlik, yeşil büyüme ve yeşil finans üzerine yapılan akademik çalışmaların bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of academic studies on sustainability green growth and green finance
  1. Tez No: 883591
  2. Yazar: NAZAN SARIGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÖZPOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yeşil finans, finans kuruluşları aracılığıyla mutabık imkanlar sunularak tabiat dostu ürünlerin kullanılması ve projelerin gerçekleştirilmesi için kredi verilmesidir. Yeşil finans ve sürdürülebilir kalkınma arasında önemli bir ilişki mevcuttur. Endüstriyel büyüme ile başlayan iklim sorunları insanoğlunu, havayı, suyu, çevreyi etkisi altına almıştır. Küresel çapta çoğu konferans ve raporlara konu olan iklim krizi için kurumlar ve devletler çözüm yolları aramaktadır. Dünya küresel ısınma ile mücadele ederken birçok alanda yeşil ürünler, plan ve programlar geliştirilmiştir. Bu kapsamda yeşil finans uygulamaları da dikkat çekici uygulamaların başında gelmektedir. Gelişmiş ülkelerin çevreyi koruma amaçlı ürünlere yönelip küresel ısınmanın önüne geçmek için yeşil ürünlerin etkisini arttırmaya yönelik çalışma yaptıkları görülmektedir. Ancak bu çalışmalar gelişmekte olan ülkelerde bile henüz yeterince etkin olmadığından bu ülkelerde de yetersiz kalmaktadır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, yeşil finans alanında yapılan çalışmaların yoğunluğunu ve literatürde en çok çalışılan unsurları araştırarak bu alandaki boşluğu ortaya koymaktır. Çalışmada, yeşil finans uygulamaları alanında yapılan çalışmalar“green finance”ve“co2 emissions”anahtar kelimler kullanılarak incelenmiştir. Web of Science veri tabanından 1998-2024 yılları arasındaki veriler kullanılmıştır. Yeşil finans üzerine yapılan akademik çalışmalar taranarak beş farklı analiz yapılmıştır. Uygulama sonucunda“yeşil finans uygulamaları alanında yapılan çalışmalar yetersizdir.”yaklaşımının hipotezi geçerlidir sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Green finance is providing loans for the use of nature-friendly products and the realization of projects by providing agreed opportunities through financial institutions. There is an important relationship between green finance and sustainable development. Climate problems that started with industrial growth have affected human beings, air, water and the environment. Institutions and states are looking for solutions for the climate crisis, which is the subject of many global conferences and reports. While the world is struggling with global warming, green products, plans and programs have been developed in many areas. In this context, green finance applications are among the most remarkable applications. It is seen that developed countries are turning to products aimed at protecting the environment and working to increase the effect of green products in order to prevent global warming. However, since these studies are not yet effective enough even in developing countries, they remain insufficient in these countries. In this regard, the aim of the study is to reveal the gap in this field by investigating the density of studies in the field of green finance and the most studied elements in the literature. In the study, studies in the field of green finance applications were examined using the keywords“green finance”and“co2 emission”. Data between 1998 and 2024 were used from the Web Of Science database. Five different analyzes were made by scanning academic studies on green finance. As a result of the application,“studies in the field of green finance applications are insufficient.”It was concluded that the hypothesis of the approach is valid.