Trifazik BT çekim protokolu ve hastanemizdeki karaciğer kitle lezyonlarının trifazik BT ile değerlendirilmesi
Triphasic CT application protocol andexample of liver mass lesions in ourhospital with triphasic CT
  1. Tez No: 883643
  2. Yazar: SABRİYE GÜLÇİN BOZBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MASUM ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde karaciğerin görüntüleme yöntemleri; ultrasonografi, bilgisayarh tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, renkli doppler görüntüeme, nükleer tıp yöntemleri ve angiografidir. Diyagnostik radyolojide hedef, doğru tanının en ekonomik ve noninvaziv olan uygun yöntemle konulmasıdır. Bu nedenle ultrasonografi karaciğer lezyonlarında ilk tercih edilen yöntem olmasma rağmen saptanan kitlelerin bazılarının ayırıcı tanısı açısından spesifik bulgular vermemesi nedeni ile yetersiz kalmaktadır. Ayırıcı tanıda selektif arteryografi ve MR büyük ölçüde yardımcıdır. Bilgisayarh Tomografi (BT), karaciğer lezyonlannın tespit ve karekterizasyonunda sıklıkla kullanılan bir modalitedir. Tek dedektörlü spiral (helikal) BT kullanılarak yapilan çalışmalarda, tüp ısınması KC' nin fazlara göre çalışmasmda kısıtlıklara neden olmaktadır. Multidedektor Bilgisayarlı Tomografi' nin (MDBT) kullanıma girmesi ile imaj kalitesinden ödün vermeden çok kısa bir zamanda geniş bir anatomik alanın görüntülenmesi imkanı doğmuştur. İnce kesit alınabilmesi, istege bagh görüntü planının değiştirilmesine, multiplanar reformasyona ve üç boyutlu görüntülerin elde edilmesine olanak saglar. Aynca KC' yi istediğimiz fazlarda inceleme imkan sağlamıştır. Bu gelişmeler sonucunda karaciğer çekim protokolleri konusunda birçok çalışma yapılmıştır. Bizim çalışmamızın amacı; MDBT ile trifazik çekim tekniginin, karaciger kitlesel lezyonlarının tam ve lezyon karekteristiklerinin tanımlanmasmdaki etkilerini araştrrmaktır. Kullanılan trifazik tekniğinin hastahk gruplanna gore degerlendirilmesi ve fazların hangi hastahkta daha üstün özellikleri olduğunu belirleyerek MDBT' de optimal çekim protokollerini belirlemektir. MDBT karaciğer kitlelerinin saptanması, lokalizasyonlannı belirlenmesi, karekterizasyonları ve tedavilerinin planlanması ile birlikte hepatik perfüzyon bozukluklarının görüntülenmesinde seçkin bir görüntüleme yöntemidir. ...._ Çalışmamız Mayıs 2008-Nisan 2009 tarihleri arasmda Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne trifazik batm BT istemi ile kliniğimize başvuran 80 hasta (44 E / 36 K) ile yapılmıştır. Amaacımız optimal trifazik batm BT protokolünü bulup bu olgularda MDBT ile yapılan dinamik incelemenin ayırıcı tanıya katkısını araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Currently, imaging modalities of the liver include ultrasonography, computed tomography, magnetic resonance imaging, Doppler ultrasonography, nuclear medicine methods, and angiography. The goal of diagnostic radiology is to make the correct diagnosis by the most economical and noninvasive method. Therefore, although ultrasonography is the first preferred method in liver lesions, it is inadequate because it does not provide specific findings for the differential diagnosis of some of the masses detected. In the spiral CT (helical CT) technique, a single axial section was obtained when the X-ray tube completed a 360° rotation. Obtaining the second section the tube rotation stops for a short time, during which the table moves and the tube rotates 360° again to start the movement. Therefore, even scanning the liver in a single phase took several minutes and caused tube heating. The introduction of Multidetector Computed Tomography (MDCT) has made it possible to visualize a large anatomical area in a very short time without compromising image quality. The ability to take thin sections allows for optional image plan changes, multiplanar reformatting, and three-dimensional images. As a result of these developments, many studies have been conducted on liver imaging protocols. MDCT detection of liver masses, and determination of localizations, is an outstanding imaging modality for characterization and treatment planning as well as imaging of hepatic perfusion disorders. Our study aims to investigate the effects of MDCT with the triphasic acquisition technique on the characterization of hepatic mass lesions. The aim is to evaluate the triphasic technique according to the disease groups and to determine the optimal acquisition protocols in MDCT by determining in which diseases the phases have superior properties.