Anne ve göbek kordonu dehidroepiandrosteron-sülfat seviyesinin doğum eylemi ve indüksiyon başarısı ile ilişkisi
- Tez No: 88369
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN AKYÜREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
6.ÖZET Bu çalışmaya Eylül 1998-Mart 1999 tarihleri arasında kliniğimizde takip edilen ve doğum yapan, gebelik süresi 38-44 hafta arasında olan 140 gebe dahil edildi. Doğumun latent fazında anneden ve doğumda kordondan kan alınarak serum DHEAS seviyesi ölçüldü. Doğum eylemi w indüksiyon başarısı ile anne ve kord kam serum DHEAS seviyesi arasında ikşka olup olmadığı araştırıldı. Doğum eylemi spontan başlayıp spontan ilerleyen 70 gebe üe doğum eylemini başlatmak için indüksiyon uygulanan 70 gebe arasında tad İcanı DHEAS seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tesbit ^dümedi. Anne serum DHEAS seviyesi 4oğum eylemi spontan başlayan ^upta istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti. Doğum eylemi spontan başlayıp spontan ilerleyen gebelerden -40'4nda doğum eylemi 9 saatten kısa, 30'unda 9 saatten uzun sürmüştû.İki "grup arasında anne ve kord kam serum DHEAS seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tesbit edilmedi. Doğum eylemini başlatmak için indüksiyon uygulanan gebelerin 40'ında indüksiyona cevap alınırken, 30'unda indüksiyona cevap alınamadı. İki grup arasında anne ve kord kam serum DHEAS seviyesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tesbit edilmedi. 42
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY This study contains 140 pregnant women who were followed and gave birth in our clinic between September 1998-March 1999 gestational age 38-44 weeks. Blood samples was collected from mothers in latent phase of labor and from umblical cord in labor, serum DHEAS levels were evaluated. Relation between progression of spontaneous labor and success of induction with serum levels of DHEAS in mother and cord blood was evaluated. 70 pregnant women who were entered and progressed labor spontaneously; and 70 women in whom labor induction was used, were compared in terms of cord blood serum DHEAS levels. No statistically important difference was found. But, statistically, «other's serum DHEAS level was significantly higher in firsth group Women who entered labor spontaneously,40 of them gave birth in4ess men 9 hours and 30 of them labor prolayed more than 9 hours. There is no statistically important difference was found in terms of mother and cord blood serum DHEAS levels. From 70 women in whom labor induction was used, in 40 of them induction was successful and in 30 of them there was no answer to induction. There was no statistically important difference in therms of mother and cord blood serum DHEAS levels between these two groups. 43