Ortaöğretim beden eğitimi ve spor dersi öğretim programına yönelik öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Examination of teachers' views on the secondary education physical education and sports curriculum
  1. Tez No: 883692
  2. Yazar: EMRE ÇALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada beden eğitimi ve spor (BES) öğretmenlerinin 2018 yılında uygulanmaya başlanan ortaöğretim BES dersi öğretim programına yönelik görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Erzincan ilinde, 2021-2022 eğitim öğretim yılında ortaöğretim kurumlarında görev yapmakta olan 20 BES öğretmeni ile görüşmeler yapılarak gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler nitel veri analiz yöntemleri ile incelenmiştir. Verilerin incelenmesinde betimsel analizi tekniği kullanılmıştır. Katılımcıların görüşleri sonucunda çalışmanın bulguları incelendiğinde BES dersinin uygulanmasında öğrencilerin ilgi ve isteklerini dikkate aldıklarını, öğretim programının perspektifinde yer alan değerleri ve yetkinlikleri derste kısmen kullandıklarını ve bunları hayata transfer etmeleri için imkân sağladıkları anlaşılmıştır. Bunun yanında BES öğretmenlerinin öğretim programının amacına uygun hareket etmedikleri, BES'in özel amaçlarını öğrencilere aktarmada sınırlı kaldıkları tespit edilmiştir. Ayrıca iş sağlığı ve güvenlik kurulları ve okul aile hekimiyle öğrencilerin sağlık kontrollerinden geçirilmesi için herhangi bir çalışma yapmadıkları görülmüştür. Çalışmada elde edilen bulgular ışığında, öğretmenlerin programa ilişkin bilgilerinin arttırılmasını sağlayacak çalışmaların yapılmasının gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the views of physical education and sports teachers about the secondary school physical education and sports curriculum, which started to be implemented in 2018. The research was conducted with 20 physical education and sports teachers working in secondary education institutions in the province of Erzincan in the 2021-2022 academic year and the data obtained were carried out with qualitative data analysis methods and methods. Descriptive analysis technique was used to analyze the data. When the findings of the study were examined as a result of the opinions of the participants, it was understood that they took into account the interests and wishes of the students in the implementation of the physical education and sports course, partially used the values and competencies in the perspective of the curriculum in the course and provided them with the opportunity to transfer them to life.In addition, it has been determined that physical education and sports lesson teachers do not act in accordance with the purpose of the curriculum, and they are limited in conveying the special objectives of physical education and sports lesson to students.In addition, it was observed that the occupational health and safety committees and the school family physician did not carry out any work for students to undergo health checks. In the light of the findings obtained in the study, it is clearly seen that it is necessary to carry out studies that will increase the knowledge of teachers about the program.