Ortaöğretim beden eğitimi ve spor dersi kazanımlarının gerçekleşmesine ilişkin öğretmen görüşleri ve çözüm önerileri.
Teachers' opinions and solution suggestions regarding the realization of secondary school physical education and sports lesson achievements
  1. Tez No: 913401
  2. Yazar: EBRU AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KANGALGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırmanın amacı, ortaöğretim düzeyinde, beden eğitimi ve spor derslerindeki kazanımların gerçekleştirilmesine ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesidir. Araştırmada geniş bir kitleden veri elde edebilmek için nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli tercih edildi. Buna göre İzmir ilinden, tabakalı örnekleme yöntemi ile 9. sınıf beden eğitimi ve spor dersine giren 834, 10. sınıf beden eğitimi ve spor dersine giren 971, 11. sınıf beden eğitimi ve spor dersine giren 933, 12. sınıf beden eğitimi ve spor dersine giren 912 öğretmenden ölçekleri doldurmaları istenmiştir. Öğretmenlerden bazıları 9. sınıf, bazıları 10. sınıf, bazıları 11. sınıf, bazıları 12. sınıf bazıları ise birden fazla sınıfın dersine girmelerinden dolayı toplamda 3650 ölçek doldurulmuştur. Veri toplama aracı olarak“Ortaöğretim beden eğitimi ve spor dersi öğretim programı kazanımları”5 likert tarzında sorularak kullanılmıştır. Öğretmenlerin beden eğitimi ve spor dersi kazanımlarına ilişkin vermiş oldukları cevaplar ve demografik değişkenlerine ilişkin veriler frekans ve yüzdeler şeklinde değerlendirildi. Sınıf düzeyi, yaş, hizmet yılı ve görev yeri açısından kazanımlara ilişkin görüşlerin karşılaştırılmasında Tek Yönlü Varyans analizinden yararlanıldı. 9-12. sınıf beden eğitimi ve spor dersi kazanımlarının kazandırılabilirlik oranları genel olarak yüksektir; ancak sınıf düzeyine ve kazanım türüne bağlı olarak farklılıklar görülmektedir. 9. sınıfta, kazanımların %46'sının üzerinde kazandırılabilir olduğu tespit edilmiştir. Özellikle seçili spor dalına özgü hareketlerin uygulanması ve güvenlik önlemlerinin alınması gibi pratik kazanımlar kolay kazandırılabilir olarak öne çıkarken, tarihsel içerik ve üst düzey kavramlarla ilgili kazanımların kazandırılamaz olduğu %6-%8 oranında ifade edilmiştir. 10. sınıfta, kazanımların kazandırılabilirlik oranı %57'nin üzerine çıkmış ve spora özgü hareketler, strateji geliştirme, ısınma-soğuma gibi pratik beceriler daha kolay kazandırılabilir bulunmuştur. Bununla birlikte, tarihsel ve soyut konulara dair kazanımlarda kazandırılamaz görüşü %7-%11 oranında belirtilmiştir. 11. sınıfta, kazandırılabilirlik oranı %46'nın üzerinde olup sağlıklı beslenme, fiziksel uygunluk testleri ve spor centilmenliği gibi kazanımların kazandırılabilirliği yüksek bulunmuştur. Ancak doping, yöresel oyunlar ve uluslararası spor organizasyonları gibi konularda kazandırılamaz görüşleri %7-%11 oranında ifade edilmiştir. 12. sınıfta ise kazandırılabilirlik oranı %45'in üzerinde olup spor kültürü ve adil oyun gibi konular daha kolay kazandırılabilirken, eğitsel oyun planlama, madde bağımlılığı ve spor politikaları gibi konularda kazandırılamaz görüşü %7-%10 oranında belirtilmiştir. 9. sınıf öğretmenlerinin ders kazanımlarına ilişkin görüşlerinin, diğer sınıf düzeylerindeki öğretmenlerden daha olumlu olduğu görüldü (p0.05). Sonuç olarak, tüm sınıf düzeylerinde, pratik ve uygulamalı kazanımlar daha yüksek kazandırılabilirlik oranına sahipken, tarihsel ve soyut kavramlara yönelik kazanımlarda bu oran daha düşük gözlemlenmiştir. Ek olarak öğretmenlerin ders kazanımlarına ilişkin görüşlerinin çeşitli demografik ve mesleki değişkenlere göre farklılık gösterdiği belirlendi. Özellikle, genç ve daha az hizmet süresine sahip öğretmenlerin daha olumlu görüşler bildirmesi, yenilikçilik ve motivasyon açısından avantajlı olduklarını göstermektedir. Ayrıca, büyük şehirlerde görev yapan öğretmenlerin daha olumlu görüşlere sahip olması, şehirlerin sunduğu kaynakların ve imkanların eğitim kalitesine olumlu yansıyabileceğini düşündürmektedir. Kazanımların gerçekleştirme oranını artırmak için derslerde pratik faaliyetlere, etkileşimli yöntemlere, dijital kaynaklara ve öğrenci ihtiyaçlarına uygun projelere yer verilerek, öğretim materyalleri ve yöntemleri sürekli olarak geliştirilmeli ve öğrenci performansı daha somut şekilde değerlendirilebilmelidir. Bu bağlamda, yenilikçi öğretim yöntemlerinin entegrasyonu ve öğrenci geri bildirimlerinin düzenli olarak alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine teachers' views on the realisation of the outcomes in physical education and sports courses at secondary education level. In the research quantitative research methods in order to obtain data from a large mass survey model was preferred. Accordingly, stratified sampling from Izmir province 834 students attending 9th grade physical education and sports course, and 834 students attending 10th grade physical education and sports course education and sports course, 971 in 11th grade physical education and sports course 933 teachers, 912 teachers teaching 12th grade physical education and sports courses They were asked to fill in the scales. Some of the teachers were in Grade 9, some in 10th grade, some 11th grade, some 12th grade, some more than one Since they attended the classes of the class, a total of 3650 scales were filled in. Data 'Secondary school physical education and sports course curriculum' as a collection tool gains' was used by asking 5 Likert style questions. Teachers' physical the answers they gave regarding the learning outcomes of the education and sports course and The data related to demographic variables were analysed as frequencies and percentages. In the comparison of the views on the outcomes in terms of age, years of service and place of duty One-way analysis of variance was used. The attainability rates of 9-12th grade physical education and sports course outcomes are generally high; however, there are differences depending on the grade level and outcome type. In the 9th grade, it was determined that over 46% of the outcomes were achievable. In particular, practical outcomes such as the application of movements specific to the selected sport branch and taking safety precautions stand out as easily achievable, while the achievements related to historical content and high-level concepts were stated to be unachievable at a rate of 6%-8%. In the 10th grade, the rate of achievement of the outcomes exceeded 57% and practical skills such as sport-specific movements, strategy development, warming up and cooling down were found to be more easily achievable. However, the view that historical and abstract subjects could not be acquired was stated at a rate of 7%-11%. In the 11th grade, the rate of achievability was above 46% and the achievability of learning outcomes such as healthy nutrition, physical fitness tests and sports chivalry was found to be high. However, the opinions that subjects such as doping, local games and international sports organisations cannot be acquired were expressed at a rate of 7%-11%. In the 12th grade, the rate of achievability was above 45% and while subjects such as sports culture and fair play could be acquired more easily, the opinion that subjects such as educational game planning, substance addiction and sports policies could not be acquired was stated at a rate of 7%-10%. 9th grade teachers' views on course outcomes were found to be more positive than the teachers in other grade levels (p0.05). As a result, in all grade levels, practical and applied objectives had a higher rate of achievability, whereas this rate was lower for objectives related to historical and abstract concepts. In addition, it was determined that teachers' views on course outcomes differed according to various demographic and professional variables. In particular, the fact that young teachers and teachers with less years of service reported more favourable opinions shows that they are advantageous in terms of innovation and motivation. In addition, the fact that teachers working in big cities have more favourable opinions suggests that the resources and opportunities offered by the cities may reflect positively on the quality of education. In order to increase the applicability of the outcomes, teaching materials and methods should be continuously improved by including practical activities, interactive methods, digital resources and projects suitable for student needs, and student performance should be evaluated more concretely. In this context, it is recommended to integrate innovative teaching methods and receive student feedback regularly.