Yenilenmiş bloom taksonomisine göre Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi programı: Ankara Üniversitesi TÖMER örneği
Program for teaching Turkish as a foreign language according to the revised bloom taxonomy: Ankara University TÖMER Example
- Tez No: 883721
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmada Ankara Üniversitesi TÖMER tarafından 2015 yılında geliştirilen Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Programının Yenilenmiş Bloom Taksonomisine (YBT) göre incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla adı geçen program, nitel desenli birer yöntem olan betimsel-tarama ve doküman analizi yöntemleriyle taranmış; programda yer alan 316 farklı kazanım YBT'ye göre incelenmiş ve tasnif edilmiştir. Ardından bulgular, grafikler ve YBT Kazanım Sınıflandırma Aracı vasıtasıyla frekans (f) ve yüzde (%) değerleri tablolaştırılarak belirtilmiştir. Araştırma sonucunda dinleme anlama becerisinde yer alan kazanımlar bilgi birikim boyutlarından kavramsal boyutta, bilişsel süreç boyutlarından ise anlama boyutunda yoğunlaştığı sonucuna varılmıştır. Karşılıklı konuşma becerisinde bulunan kazanımlar ağırlıklı olarak bilgi birikim boyutlarından işlemsel boyutta, bilişsel süreç boyutlarından uygulama boyutunda yer aldığı sonucuna ulaşılmıştır. Sözlü anlatım becerisinde olan kazanımlar bilgi birikim boyutlarından kavramsal ve işlemsel boyutta yoğunlaştığı, bilişsel süreç boyutlarında da uygulama boyutunda yoğunlaştığı sonucuna varılmıştır. Okuma anlama becerisinde yer alan kazanımlar ağırlıklı olarak bilgi birikim boyutlarından kavramsal, bilişsel süreç boyutlarından anlama boyutunda yer aldığı sonucuna ulaşılmıştır. Yazılı anlatım becerisinde yer alan kazanımların ağırlıklı olarak bilgi birikim boyutlarından kavramsal ve işlemsel, bilişsel süreç boyutlarında uygulama boyutunda olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Programda yer alan tüm kazanımlar bilgi birikim boyutlarından ağırlıklı olarak kavramsal, bilişsel süreç boyutlarında yer alan kazanımlar ağırlıklı olarak anlama boyutunda yer aldığı sonucuna varılmıştır. Ulaşılan sonuçlardan hareketle programın üst düzey bilişsel boyutlara uygun kazanımlara yeterince yer verilmediği görülmektedir. Bu kapsamda yabancılara Türkçe öğretimi alanında hazırlanan program çalışmalarında dil seviyesi göz önünde bulundurularak kazanımların YBT'ye uygun hazırlanmasına dikkat edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the Teaching Turkish as a Foreign Language Program developed by Ankara University TÖMER in 2015 according to the Revised Bloom's Taxonomy (RBT). For this purpose, the aforementioned program was scanned with descriptive-scanning and document analysis methods, which are qualitative methods; 316 different learning outcomes in the program were examined and classified according to CLT. Then, the findings were tabulated in terms of frequency (f) and percentage (%) values by means of graphs and the CLT Outcome Classification Tool. As a result of the research, it was concluded that the gains in listening comprehension skills are concentrated in the conceptual dimension among the knowledge accumulation dimensions and in the comprehension dimension among the cognitive process dimensions. It was concluded that the acquisitions in reciprocal speaking skills are predominantly in the procedural dimension of knowledge accumulation dimensions and in the application dimension of cognitive process dimensions. It was concluded that the gains in oral expression skills were concentrated in the conceptual and procedural dimensions of knowledge accumulation and in the application dimension of cognitive process dimensions. It was concluded that the gains in reading comprehension skills were predominantly in the conceptual dimension of knowledge accumulation and in the comprehension dimension of cognitive process dimensions. It was concluded that the acquisitions in the written expression skill were predominantly in the conceptual and procedural dimensions of knowledge accumulation and in the application dimension of cognitive process dimensions. It was concluded that all the objectives in the program were predominantly conceptual in the knowledge accumulation dimensions, and the objectives in the cognitive process dimensions were predominantly in the comprehension dimension. Based on the results, it is seen that the program does not include enough acquisitions suitable for high-level cognitive dimensions. In this context, it is recommended to pay attention to the preparation of the acquisitions in accordance with YBT by considering the language level in the program studies prepared in the field of teaching Turkish to foreigners.