Genç yetişkinlerde duygusal yemenin incelenmesi
Examination of emotional eating in young adults
  1. Tez No: 883725
  2. Yazar: MERVE ÖZBENT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı duygusal yemenin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Alanyazında henüz yeni bir kavram olan duygusal yeme Türkiye'de yeni bir çalışma alanıdır. Literatürde yeme bozukluğuyla alakalı fazlaca araştırma olup, duygusal yeme ile alakalı sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır. Uluslararası alanyazında yeme bozukluğu ve duygusal yeme ile alakalı çeşitli araştırmalar olsa da Türkiye'de de duygusal yeme durumuna dikkat çekilmelidir. Türkiye'de duygusal yeme ile sosyal kaygı, stres, anksiyete, depresyon ve kaygı değişkenlerinin birlikte incelendiği çalışmalara rastlanamamıştır bu nedenle, bu değişkenlerin duygusal yeme ile incelenmesi gerektiğine karar verilmiştir. Bu araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre hazırlanan betimsel bir araştırmadır. Bu araştırmada duygusal yeme bağımlı değişken olup, ölçülen diğer değişkenler cinsiyet, diyetisyene başvurma durumu, ilişki durumu, BKİ, kendini kabul, kilo memnuniyeti, eğitim düzeyi, akademik başarı, depresyon, anksiyete, sosyal kaygı bağımsız değişkenlerdir. Gönüllü katılımcılar demografik bilgilerini (yaş, cinsiyet, boy, kilo, eğitim durumu, akademik başarı, romantik ilişki durumu, diyetisyene başvurma durumu, kilo memnuniyeti, kendini kabul) doldurmuşlardır. Veriler yüz yüze ve Google docs aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın çalışma evreni araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 18-29 yaş aralığında olan 416 genç yetişkin oluşturmuştur. Burada çalışılacak örneklem grubu rastgele iv değil bir amaç bağlamındaki kişilerin seçilmesiyle oluşmuştur. Bu araştırma ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Ölçütün araştırmacı tarafından belirlendiği yöntem ölçüt araştırma yöntemi olarak adlandırılır. Verilerin analizinde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi ve Çoklu Regresyon Analizi, Bağımsız Örneklem T testi ve One Way Anova, kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, depresyon toplam puanları ile duygusal yeme puanları arasında pozitif yönde zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Anksiyete toplam puanları ile duygusal yeme puanları arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki vardır. Stres toplam puanları ile duygusal yeme puanları arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. DASS 21 ölçeği toplam puanı ve duygusal yeme toplam puanları arasındaki pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki vardır. Sosyal kaygı toplam puanları ile duygusal yeme puanları arasında pozitif yönde zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki vardır. BKİ ve duygusal yeme değişkenleri arasında pozitif yönde çok zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki vardır. Duygusal yeme davranışı puanındaki değişimin %37'sinin modeldeki bağımsız değişkenler olan DASS 21, BKİ ve sosyal kaygı tarafından açıklandığını göstermektedir. Duygusal yeme puanlarının cinsiyete göre anlamlı bir fark gösterdiği bulunmuştur. Kadınların duygusal yeme puan ortalamalarının, erkeklere göre anlamlı düzeyde farklı olduğu görülmüştür. Duygusal yeme puanları ile eğitim durumu değişkeni arasında anlamlı bir farklılaşma olmadığı görülmüştür. Duygusal yeme puanları ile akademik başarı, ilişki durumu değişkeni arasında anlamlı bir farklılaşma olmadığını ortaya koymuştur. Diyetisyene başvurma değişkenine göre duygusal yeme puanları arasında anlamlı bir farklılık vardır. Daha önce diyetisyene başvurmayanların duygusal yeme puan ortalamaları daha düşük, başvuranların ise duygusal yeme puanlarının daha yüksek olduğu görülmektedir. Duygusal yeme ile kilo memnuniyeti değişkeni arasında anlamlı bir fark olduğu görülmektedir. Kilo durumundan memnun olma ve olmama durumları kendi arasında anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır. Duygusal yeme puanları ile kendini kabul değişkeni arasında anlamlı bir fark olduğu görülmektedir. Kilolu olma ve zayıf olma düzeylerinde çoklu anlamlı farklılıklar vardır. Duygusal yeme puanları ile beden kitle indeksi arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmektedir. BKİ düzeylerinde çoklu anlamlı farklar vardır. Duygusal yeme puanları ile depresyon arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Depresyon düzeyleri kendi aralarında çoklu anlamlı farklılık oluşturmaktadır. Duygusal yeme puanları ile anksiyete arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Anksiyete düzeyleri kendi aralarında çoklu anlamlı farklılık oluşturmaktadır. Duygusal yeme puanları ile stres arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Stres düzeyleri kendi aralarında çoklu anlamlı farklılık oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine emotional eating in terms of various variables. Emotional eating, which is a new concept in the literature, is a new field of study in Turkey. There is a lot of research in the literature on eating disorders, but there is a limited number of studies on emotional eating. Although there are various studies on eating disorders and emotional eating in the international literature, attention should be drawn to the emotional eating situation in Turkey. In Turkey, no studies were found examining emotional eating and social anxiety, stress, anxiety, depression and anxiety variables together. Therefore, it was decided that these variables should be examined together with emotional eating. This research is a descriptive research prepared according to the relational screening model, one of the quantitative research methods. In this study, emotional eating is the dependent variable, and other variables measured are gender, status of applying to a dietitian, relationship status, BMI, self-acceptance, weight satisfaction, education level, academic success, depression, anxiety, and social anxiety are independent variables. Volunteer participants filled in their demographic information (age, gender, height, weight, educational status, academic success, romantic relationship status, application to a dietitian, weight satisfaction, self-acceptance). Data were collected face to face and via Google docs. The study population of the research consisted of 416 young adults between the ages of 18-29 who agreed to participate in the research voluntarily. The sample group to be studied here was not formed randomly, but by selecting people for a purpose. Criterion sampling method was used in this research. The method in which the criterion is determined by the researcher is called the criterion research method. Pearson Product Moment Correlation Analysis and Multiple Regression Analysis, Independent Sample T test and One Way Anova were used to analyze the data. According to the research results, there is a weakly significant positive relationship between depression total scores and emotional eating scores. There is a positive, moderately significant relationship between anxiety total scores and emotional eating scores. There appears to be a positive, moderately significant relationship vi between stress total scores and emotional eating scores. There is a positive, moderately significant relationship between the Dass 21 scale total score and emotional eating total scores. There is a weakly positive and significant relationship between social anxiety total scores and emotional eating scores. There is a very weakly significant positive relationship between BMI and emotional eating variables. It shows that 37% of the change in emotional eating behavior score is explained by the independent variables in the model: DASS 21, BMI and social anxiety. It was found that emotional eating scores showed a significant difference according to gender. It was observed that the emotional eating score averages of women were significantly different from those of men. It was observed that there was no significant difference between emotional eating scores and the educational status variable. It revealed that there was no significant difference between emotional eating scores and academic achievement and relationship status variables. There is a significant difference between emotional eating scores according to the variable of consulting a dietician. It is seen that the average emotional eating scores of those who have not consulted a dietitian before are lower, while those who have applied have higher emotional eating scores. There appears to be a significant difference between emotional eating and the weight satisfaction variable. Satisfaction and dissatisfaction with weight status differ significantly among themselves. There appears to be a significant difference between emotional eating scores and the self-acceptance variable. There are multiple significant differences in overweight and underweight levels. There appears to be a significant difference between emotional eating scores and body mass index. There are multiple significant differences in BMI levels. It was observed that there was a significant difference between emotional eating scores and depression. Depression levels create multiple significant differences among themselves. It was observed that there was a significant difference between emotional eating scores and anxiety. Anxiety levels create multiple significant differences among themselves. It was observed that there was a significant difference between emotional eating scores and stress. Stress levels create multiple significant differences among themselves