Grafen temelli polimerik adsorban üretimi ve atık sulardan boyar maddelerin uzaklaştırılması
Production of graphene based polymeric adsorbent and removal of dyes from wastewaters
- Tez No: 883747
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇELİKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada grafen temelli polimerik adsorban üretimi amaçlanmış olup sentez aşamasında grafen oksit, polivinil alkol ve sodyum silikat kullanılmıştır. Optimum koşulların belirlenmesi amacıyla pH, sıcaklık, dozaj ve zaman aralığı çalışmaları ayrı ayrı yapılmış ve bu parametreler için pH 4, 308K sıcaklıkta, 90 dakika temas süresi ve 125 mg adsorban miktarının Rodamin B boya giderimi için en uygun sonuçlar esas alınarak % 97 oranında bir boya giderim verimi elde edilmiştir. Yapılan çalışmada elde edilen veriler Langmuir ve Freundlich adsorpsiyon izoterm modellerine uygulandığında, Langmuir izotermine uygun olarak sentez ürünün, Rodamin B boyar maddesinin sulu çözeltisinde renk giderimi için bir adsorban olarak kullanılabileceği görülmüştür. Adsorpsiyon termodinamiği çalışması sonuçları incelendiğinde, sentez ürünün adsorpsiyonunn negatif Gibbs serbest enerji değişimine, negatif adsorpsiyon entalpi ve entropisine sahip olduğu ve fiziksel adsorpsiyon özellikleri taşıdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to produce graphene-based polymeric adsorbent and graphene oxide, polyvinyl alcohol and sodium silicate were used in the synthesis phase. In order to determine the optimum conditions, pH, temperature, dosage and time interval studies were carried out separately and for these parameters, pH 4, 308K temperature, 90 minutes contact time and 125 mg adsorbent amount were based on the most suitable results for Rhodamine B dye removal, resulting in a removal rate of 97% efficiency. When the data obtained in the study was applied to the Langmuir and Freundlich adsorption isotherm models, it was seen that the synthesis product, in accordance with the Langmuir isotherm, could be used as an adsorbent for color removal in the aqueous solution of Rhodamine B dyestuff. When the results of the adsorption thermodynamics study were examined, it was determined that the adsorption of the synthesis product had negative Gibbs free energy change, negative adsorption enthalpy and entropy and it had physical adsorption properties.