Lisans düzeyi müzik öğrencilerinin çalgı performansı öz-yeterlikleri ile müzik performans kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between instrument performance self-efficacy and music performance anxiety of undergraduate music students
- Tez No: 883764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Lisans düzeyi müzik öğrencilerinin çalgı performanslarını etkileyen faktörlerden birinin öz-yeterlik inançları olduğu söylenebilir. Öz-yeterlik inançlarına ek olarak, müzik performans kaygısı gibi psikolojik faktörler de öğrencilerin çalgı performanslarının kalitesini etkilemektedir. Bu bağlamda müzik performans kaygısı ve öz-yeterlik konularının birlikte incelenmesine yönelik yapılan çalışmalar, müzik öğrencilerinin çalgı performanslarını etkileyen faktörlerin daha iyi anlaşılmasına yol açabilir. Bu bilgiler ekseninde bu çalışmada lisans düzeyindeki müzik öğrencilerinin çalgı performansı öz-yeterliği ile müzik performans kaygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma modellerinden biri olan korelasyonel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Trabzon, Giresun, Ordu, 19 Mayıs ve Akdeniz üniversitelerinde öğrenim gören toplam 319 lisans öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada öğrencilerin araştırmaya dahil edilecek okulları belirlemek için kolayda örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama araçları;“Öz-yeterlik İnancı Ölçeği”ve Türkçe'ye uyarlanmış“Kenny Müzik Performans Kaygısı Envanteri”dir. Elde edilen veriler istatistik programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde parametrik testler ile; betimsel, ilişkisel ve karşılaştırmalı istatistikler kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda; lisans düzeyinde müzik öğrencilerinin çalgı performansına yönelik öz-yeterlik inançlarının ve müzik performans kaygılarının düşük olduğu belirlenmiştir. Lisans düzeyinde müzik öğrencilerinin çalgı performansına yönelik öz-yeterlik inançları ile cinsiyet, yaş, öğrenim görülen kurum türü, son bir yıllık akademik konser sayısı ve sınıf düzeyi değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlenirken; mezun olunan lise türüne göre anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Çalışmada ayrıca lisans düzeyinde müzik öğrencilerinin müzik performans kaygı düzeyleri ile mezun olunan lise türü, sınıf düzeyi değişkenleri arasında anlamlı bir fark olmadığı; cinsiyet, yaş, öğrenim görülen kurum türü, son bir yıllık akademik konser sayısı değişkenlerinde ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Lisans düzeyinde müzik öğrencilerinin enstrüman performansına yönelik öz-yeterlik inançları ile müzik performans kaygısı düzeyleri arasındaki ilişki incelendiğinde; iki değişken arasında pozitif, düşük düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Lisans düzeyinde müzik öğrencilerinin enstrüman performansına yönelik öz-yeterlik inançlarının müzik performans kaygısı üzerindeki etkisi incelendiğinde; öz-yeterlik inançlarının müzik performans kaygısını pozitif ve düşük düzeyde etkilediği belirlenmiştir. Çalışmanın sonunda gelecekteki çalışmalar ve araştırma sonuçları için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It can be said that one of the factors affecting the instrumental performances of undergraduate music students is their self-efficacy beliefs. In addition to self-efficacy beliefs, psychological factors such as music performance anxiety also affect the quality of students' instrumental performances. In this context, studies examining music performance anxiety and self-efficacy together can lead to a better understanding of the factors affecting music students' instrumental performances. On the axis of this information, this study aimed to examine the relationship between instrument performance self-efficacy and music performance anxiety of undergraduate music students. Correlational survey model, which is one of the quantitative research models, is used in the study. The study group of the research consists of a total of 319 undergraduate students studying at Trabzon, Giresun, Ordu, 19 Mayıs and Akdeniz universities in the spring semester of the 2023-2024 academic year. In the study, convenience sampling method was used to determine the schools to be included in the study. The data collection tools of the study are“Self-Efficacy Belief Scale”and“Kenny Music Performance Anxiety Inventory”adapted to Turkish. The data obtained were analyzed with the statistical program. Parametric tests were used to analyze the data; descriptive, relational and comparative statistics were used. In line with the results obtained from the study, it was determined that undergraduate music students' self-efficacy beliefs towards instrument performance and music performance anxiety levels were low. While it was determined that there was no statistically significant difference between the self-efficacy beliefs of undergraduate music students towards instrumental performance and the variables of gender, age, type of institution, number of academic concerts in the last year and grade level; it was determined that there was a significant difference in the type of high school graduated from. In the study, it was also determined that there was no significant difference between the music performance anxiety levels of undergraduate music students and the variables of graduated high school type and grade level, while there was a statistically significant difference in the variables of gender, age, type of institution attended, and number of academic concerts in the last year. When the relationship between undergraduate music students' self-efficacy beliefs towards instrument performance and music performance anxiety levels was examined, it was determined that there was a positive, low level and significant relationship between the two variables. When the effect of undergraduate music students' self-efficacy beliefs towards instrument performance on music performance anxiety was examined, it was determined that self-efficacy beliefs affected music performance anxiety positively and at a low level. At the end of the study, suggestions were made for future studies and research results.