Understanding public attitudes and behavior towards plastic waste recycling: A case study in İstanbul
Plastik atıkların geri dönüşümüne yönelik toplum tutum ve davranışlarının anlaşılması: İstanbul'da bir örnek vaka çalışması
  1. Tez No: 883789
  2. Yazar: BİANCA BARSANOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TÜZÜN ONAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ERTÖR AKYAZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Doğal kaynaklar insanoğlunun sınırsız ihtiyaçları karşısında tükenmektedir. İnsan faaliyetleri sonucunda doğal habitatlara verilen zarar göz ardı edilemeyecek seviyeye ulaşmıştır. Bu zararların başında“iklim değişikliği”gelmektedir. İklim değişikliği farklı sebep ve faaliyetlere dayanmaktadır, bunlardan biri“atık”konusudur. Şüphesiz ki, atık konusunda süregelen tartışma konularının en başında“plastikler”gelmektedir. Çalışma kapsamında, plastik ambalaj atıklarının geri dönüşümü aşaması konu alınmıştır. Çevreye yönelik endişelerin, sonuç bilincinin, plastiklere yönelik bilgi düzeyinin, ahlaki normların, ve durumsal/yapısal faktörlerin plastik geri dönüşümü niyeti üzerindeki etkileri ile birlikte plastik geri dönüşümü niyetinin ve yapısal faktörlerin plastik geri dönüşümü davranışı ile potansiyel bağlantısı ortaya konmak hedeflenmiştir. Çalışma tüketici niyetlerini ve niyet ve davranışları etkileyen faktörleri araştırmaktadır, bu doğrultuda Planlı Davranış Teorisi üzerinde durulmuş ve literatürde yer alan çalışmalar incelenmiştir. Araştırmada oluşturulan kavramsal modelin analizi için, İstanbul'da yaşayan plastik ambalaj tüketicilerine bir çevrimiçi anket sunulmuştur. Anket formu plastik atıklar ve geri dönüşüme yönelik bilgi, niyet ve davranışları ölçmeye yönelik çoktan seçmeli sorular da içermektedir. Toplanmış olan 275 adet veri serisi analize katılmıştır. Toplanan veriler Lojistik Regresyon yöntemi ile SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, çevreye ilişkin endişeler, plastiklere yönelik bilgi düzeyi, ahlaki normlar, ve durumsal/yapısal faktörler ile plastik geri dönüşümü niyeti arasında kısmi pozitif ilişki bulunduğunu öne sürmektedir. Araştırma, sonuç farkındalığı ile plastik geri dönüşümü niyeti arasında anlamlı bir bağlantı bulamamıştır. Durumsal/yapısal faktörler ve geri dönüşüm niyeti ile geri dönüşüm davranışı arasında pozitif ilişki gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural resources are rapidly depleting in response to infinite needs of humans. Damage to natural habitats has reached a level that cannot be ignored. In this sense, the most communicated topic is, undoubtedly, the“climate change”. Climate change is based on many different factors and activities, one of these being the“waste”problem. Surely,“plastics”are at the forefront of the ongoing discussion on waste. This study discusses recycling of plastic packaging waste. It is aimed to reveal the effects of environmental concerns, consequence awareness, level of plastics knowledge, moral norms, and situational/structural factors on plastic recycling intention, as well as the potential connection between plastic recycling intention, structural factors, and plastic recycling behavior. The study investigates consumer attitudes towards plastic waste and the factors affecting recycling intention and behaviors. In this regard, the Theory of Planned Behavior (TPB) was emphasized and similar studies in this field were examined. To analyze the conceptual model created for the research, an online survey was presented to plastic packaging consumers in Istanbul. The collected 275 survey data were used in the analysis. The data was analyzed by using Logistic Regression analysis with the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) program. According to the results, there is a partial positive relationship between environmental concerns, level of plastics knowledge, moral norms, and situational/structural factors and plastic recycling intention. Results found no significant link between consequence awareness and plastic recycling intention. There was a positive relationship between situational/structural factors and recycling attitude and recycling behavior.