İki farklı video gösteriminin adenotonsillektomi yapılan çocuklarda ağrı ve anksiyete üzerine etkisi: randomize kontrollü bir çalışma
The effect of two different video screenings on pain and anxiety in adenotonsillectomized ahildren: A randomized controlled study
  1. Tez No: 883852
  2. Yazar: MİHRİYE KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KÜRTÜNCÜ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Araştırma iki farklı video gösteriminin adenotonsillektomi yapılan çocuklarda ağrı ve anksiyete üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma randomize kontrollü bir çalışma olarak gerçekleştirildi. 6-12 yaş arasında adenotonsillektomi ameliyatı olan tüm çocuklar oluşturdu. Çocuklar, üç gruba (eğitim videosu grubu, çizgi film grubu ve kontrol grubu-standart bakım) randomize olarak atandı. Benzer bir çalışma örneklemesine göre eğitici animasyon grubunda 34 çocuk, çizgi film grubunda 32 ve kontrol grubunda 32 çocuk ile sonlandırıldı. Sosyodemografik Soru Formu, Wong- Baker Ağrı Değerlendirme Ölçeği, Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluluk (ÇAS-D) ile veriler toplandı. Kontrol grubundaki çocukların ağrı puanı diğer gruplara göre daha yüksekti; çizgi film grubundaki çocukların ağrı puanı eğitici animasyon grubundaki çocuklara göre daha yüksekti. ÇAS-D puan ortalamaları çocukların değerlendirmesine göre çizgi film grubundaki çocukların ameliyat öncesi ve sonrasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p0.05). ÇAS-D puanlarındaki değişiklikler ağrı puanlarındaki toplam varyansın çocukların değerlendirmesine göre %26.1, ebeveynlerine göre %19.0 ve hemşirelerinkine göre %42.6'sını açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effect of two different video screenings on pain and anxiety in children undergoing adenotonsillectomy. The research was conducted as a randomized controlled study. All children between 6-12 years of age who underwent adenotonsillectomy surgery were included. Children were randomly assigned to three groups (educational video group, cartoon group and control group-standard care). According to a similar study sampling, the study ended with 34 children in the educational animation group, 32 in the cartoon group and 32 in the control group. Data were collected with the Sociodemographic Questionnaire, Wong-Baker Pain Rating Scale, and Child Anxiety Scale-Dispositional (CAS-D). The pain score of the children in the control group was higher than the other groups; the pain score of the children in the cartoon group was higher than the children in the educational animation group. There was no statistically significant difference between the preoperative and postoperative mean scores of the children in the cartoon group according to the children's evaluation (p0.05). Changes in CAS-D scores explained 26.1%, 19.0% and 42.6% of the total variance in pain scores according to children's, parents' and nurses' assessments, respectively.