Genç yetişkinlerin beden algısı ve egzersiz bağımlılığı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the body perception and exercise addiction levels of young adults
  1. Tez No: 883851
  2. Yazar: İLKAY ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, 21-32 yaş arası erkek bireyin beden algısı ve egzersiz bağımlılığı düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesini amaçlamaktadır. Bu araştırmanın örneklemini Ankara ilinde yaşayan evren içerisinden kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 21-32 yaş arası toplam 631 gönüllü erkek katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veriler ölçek ve form ile toplanmıştır. Araştırmanın beden algısına ilişkin verileri“Beden Algısı Ölçeği”, egzersiz bağımlılığı düzeyleriyle ilgili veriler“Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği-21”ile elde edilmiştir. Sosyo-demografik bilgilerle ilgili veriler ise“Kişisel Bilgi Formu”ile elde edilmiştir. Ayrıca çalışmaya katılan erkek yetişkinler bilgilendirilmiş, onam formu da alınmıştır Elde edilen verilerin analiz edilmesi amacıyla iki grubun karşılaştırılmasında t-testi, ikiden fazla olan gruplar ve alt ölçekleri değerlendirmek arasındaki farklılığı değerlendirmek amacıyla ANOVA testi uygulanmıştır. Bu araştırmanın sonuçlarına göre yaş, sigara kullanımı ve alkol kullanımı boyutlarının egzersiz bağımlılığı ve beden algısı açısından anlamlı bir farklılık oluşturmadığı belirlenirken, katılımcıların hissedilen kilo algıları, haftalık egzersiz süreleri ve lisanslı sporcu geçmişlerinin beden algısı ve egzersiz bağımlılığı açısından anlamlı farklılık oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the body image and exercise addiction levels of male individuals aged 21-32 in terms of some variables. The sample of this research consists of a total of 631 volunteer male participants between the ages of 21-32, selected by convenience sampling method from the population living in Ankara. In the research, data were collected with scale and form. The data regarding body perception of the study was obtained with“Body Perception Scale”, and the data regarding exercise addiction levels was obtained with“Exercise Addiction Scale-21”. Data regarding socio-demographic information was obtained with the“Personal Information Form”. In addition, the male adults participating in the study were informed and a consent form was taken. In order to analyze the data obtained, t-test was applied to compare two groups and ANOVA test was applied to evaluate the difference between more than two groups and subscales. According to the results of this research, it was determined that the dimensions of age, smoking and alcohol use did not create a significant difference in terms of exercise addiction and body perception, while it was determined that the perceived weight perception of the participants, weekly exercise durations and licensed athlete backgrounds created a significant difference in terms of body perception and exercise addiction.