Arcgıs yazılımı için video tabanlı eğitim kütüphanesi
Video-based training library for arcgis software
  1. Tez No: 883937
  2. Yazar: ERHAN ÖGET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN BEŞDOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bilindiği üzere dünya sürekli dinamik ve gelişen yapıya sahiptir. Bu yapıyı kontrol altında tutmak günden güne zor olmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde birçok veriye ulaşım kolaylaşmış ancak verilerin nasıl işleneceği ve yorumlanması gerektiği konusu halen ülkemizde üzerinde çalışılan ve bir standarda bağlanamamış konudur. Arcgis Programı esnek yapısı, geniş veri analizleri ile bizlere bu konuda büyük kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca bu fonksiyonları kullanabilmek için temel harita, koordinat, datum vb. bilgilere ve yardımcı programlara da ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada ESRI firması tarafından üretilen ve geliştirilen ARCGIS programının menü yerleşimi, araçların kullanımı, bilgi sistemlerindeki yeri ve yaşadığımız ortamlarda hayatı kolaylaştıracak fonksiyonları incelemek, çevrimiçi platforma aktarmak amacıyla yapılmış ve genel hatlarıyla Arcgis programı içerisindeki hangi fonksiyonun ne işe yaradığı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
As is known, the world has a constantly dynamic and developing structure. It is difficult to keep this structure under control day by day. Thanks to the developing technology, access to many data has become easier, but how the data should be processed and interpreted remains a subject of study in our country and lacks a standard. Arcgis program provides us great convenience in this regard with its flexible structure and wide data analysis. In addition, in order to use these functions, basic map, coordinate, datum etc. information and auxiliary programs are also needed. With this study, the menu layout of the ARCGIS program produced and developed by ESRI company, the use of tools, its place in information systems and the functions that will make life easier in the environments we live in were made in order to examine and put it on the online platform and in general terms, which function in the Arcgis program is explained.