Developing pre-service EFL teachers' symbolic competence and awareness through the use of drama, literature, and films
İngilizce öğretmenliği öğrencilerinin sembolik yeterliklerinin ve farkındalıklarının drama, edebiyat ve filmler kullanımıyla geliştirilmesi
- Tez No: 884026
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜNSER DİLARA KOÇBAŞ DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 432
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce öğretmeni olmak üzere eğitim alan üniversite öğrencilerinin sembolik yeterliklerini geliştirmek için sanatla bütünleştirilmiş bir ders programı tasarlamak ve uygulamaktır. Spesifik olarak, bu çalışma şunları amaçlamıştır: (1) bu ders programının İngilizce öğretmeni adaylarında sembolik yetkinliğin gelişimi üzerindeki etkisini değerlendirmek; (2) sanatla bütünleştirilmiş bu programın yabancı dil eğitimi (FLE) için etkili girdi özelliklerine ilişkin farkındalığı nasıl etkileyebileceğini belirlemek; ve (3) bu programın FLE'de sanatla ilgili çeşitli materyal türlerinin kullanımına ilişkin farkındalığı etkileme potansiyelini araştırmak. Sanatla bütünleştirilmiş izlencenin etkisinin kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlamak için nicel ve nitel verileri birleştiren karma yöntemli bir araştırma yaklaşımı kullanılmıştır. Bulgular, drama, kısa öyküler ve filmlerin kullanımının İngilizce öğretmen adaylarının sembolik yeterliklerini önemli ölçüde geliştirdiğini göstermiştir. Ayrıca, katılımcılar, FLE için e girdi özellikleri ve FLE'de sanatla ilgili çeşitli materyallerin etkili kullanımı konusunda artan bir farkındalık göstermişlerdir. Bu çalışma, sembolik yeterlik gelişimine ilişkin alanyazına katkıda bulunmakta ve sembolik yeterlik modeline ilişkin anlayışı genişletmektedir. Ayrıca, yabancı dil öğretimi uygulayıcıları için uygulamaya yönelik çıkarımlar sunmakta, sembolik yeterlik gelişimini ve gelişmiş öğretim stratejilerini teşvik etmek için sanatsal unsurları dil eğitimine entegre etmenin faydalarını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to design and implement an art-integrated syllabus to enhance the symbolic competence of university students training to be English as a Foreign Language (EFL) teachers. Specifically, the present study aimed to: (1) evaluate the impact of this syllabus on the development of symbolic competence in pre-service EFL teachers; (2) identify how this art-integrated syllabus can influence awareness of effective input characteristics for foreign language education (FLE); and (3) explore the potential of this syllabus to influence awareness regarding the use of various types of art-related material in FLE. A mixed-methods research approach was employed, combining quantitative and qualitative data to provide a comprehensive understanding of the influence of the art-integrated syllabus. The findings indicated that the use of drama, short stories, and films significantly improved the pre-service EFL teachers' symbolic competence. Additionally, the participants demonstrated increased awareness regarding the effective input characteristics for FLE and the effective use of various art-related materials in FLE. This study contributes to the literature on symbolic competence development and expands the understanding of the symbolic competence model. It also offers practical implications for foreign language teaching practitioners, highlighting the benefits of integrating artistic elements into language education to foster symbolic competence development and enhanced teaching strategies.