Kuşadası'nda sunulan turizmde sağlık hizmetleri ve sorunları
- Tez No: 88405
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
81 8. ÖZET AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, Kuşadası' na gelen yabancı turistlerin karşılaştıkları sağlık sorunlarının saptanması, bu sorunların çözümündeki hizmetin nasıl ve hangi kurumlar tarafından sağlandığının ve hizmetin sunulduğu yabancı turistlerde tatmin ve memnuniyet durumunun belirlenmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma Kuşadası merkezindeki ve çevresindeki otellerde Haziran ile Ekim aylarında konaklarken sağlık sorunu yaşayan ve doktora başvuran yabancı turistler tarafından anket formlarının doldurulmasıyla yapılmıştır. BULGULAR: Çalışma sonucunda, gastroenteritlerin %27,6 ile ilk sırada yer alan sağlık sorunu olduğu, bunu %21,0 ile alerjik hastalıkların, %19,3 ile ÜSYE'nin, %10,0 ile kaza ve yaralanmaların ve %9,3 ile otitlerin takip ettiği belirlenmiştir. Kuşadası' nda yabancı turistlerde görülen sağlık sorunları ülkemizde diğer bölgelerde ve dünyada diğer ülkelerde görülen sağlık sorunları ile benzer olarak belirlenmiştir. Turistlerin çok yüksek oranda sağlık hizmetini özel doktorlardan aldığı, alınan hizmetten de büyük bir çoğunluğunun memnun olduğu görülmüştür.82 SONUÇ: Turist sağlığı turistik bölgede yaşayan insanların sağlığından ayrılamaz veya izole edilemez. Turizm sağlığı halk sağlığının bir parçası olarak düşünülmelidir. Turizm sağlığı hizmetlerinin kalitesini yükseltmek için temel sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
83 ABSTRACT OBJECTIVE: Objective of this study is, to determine the health problems that are faced by the tourists who comes to Kuşadası, how and which institutions taking part in solution of these problems, how satisfied and happy the people who receive these services. MATERIALS AND METHODS: This study is being performed with filling out the questionnaires by the tourists who had health problem and contacted a doctor during the stay in Kuşadası between June to October. MEASUREMENTS : As a result of this study, it has been determined that gastroenteritis is the leading health problem by 27,6%, allergic disorders followed it by 21,0%, UAWI by 19,3%, accidents and injuries by 10,0% and otitis by 9,3%. The determined health problems with the tourists who comes to Kuşadası have had similarity with the health problems which are found with the tourists in the other part of Turkey and the world. Very high percentage of the tourists prefer private doctors and are satisfied with the health service they received is found.84 CONCLUSION: Tourist health can not be separated or isolated from the health of the local people. Tourist health should be considered as a part of 'public health“. To improve the quality of 'Tourism Health Services”it is necessary to fortify the primary health care services.