İş etiğinin kurumsal sosyal sorumluluktaki rolü ve bir araştırma
The role of business ethics in corporate social responsibility and a research
  1. Tez No: 209999
  2. Yazar: NİLHUN DOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET EMİN OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Küresellesen dünyada artan rekabet, hızlı teknolojik degisim gibi faktörler ve son yıllarda isletmelerde ortaya çıkan etik çöküslerin gündeme gelmesi, isletmelerin sosyal sorumlu ve is etigine baglı bir yönetim anlayısını benimsemeleri geregini ortaya koymustur. Bu yönetim tarzı degisimi, aynı zamanda isletmelerin itibarlarını da yükselten bir dinamik olmustur. s etiginin kurumsal sosyal sorumluluktaki rolünü incelenmeyi amaçlayan bu çalısma, dört bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde; kurumsal sosyal sorumluluk kavramı, tarihsel gelisim süreci ve teorik altyapısı incelenmistir. kinci bölümde; is etigi kavramı, is etiginin tarihsel gelisim süreci ve is etigi açısından uygun olmayan davranıslar ele alınmıstır. Üçüncü bölümde; is etigi ve kurumsal sosyal sorumluluk kavramları arasındaki iliski, is etiginin isletmeler açısından gerekliligi ve kurumsal sosyal sorumluluktaki rolü üzerine yaklasımlar irdelenmistir. Arastırmanın yer aldıgı son bölümde ise, arastırma kapsamında yer alan isletmelerin yöneticilerinin kurumsal sosyal sorumluluk ve is etigi yaklasımlarının tespiti amaçlanmıstır. Arastırmada, veri toplama aracı olarak anket uygulamasından yararlanılmıs ve elde edilen bulgular istatistiksel analize tabi tutularak, sonuçları degerlendirilmistir. Çalısmanın sonucunda, birbirleriyle etkilesim içinde olan is etigi ve kurumsal sosyal sorumlulugun, yönetim süreçlerinde sıkı sıkıya bütünlesme ihtiyacı içinde oldugu ve is etiginin de kurumsal sosyal sorumlulugu güçlendirdigi ortaya konulmus ve bu sonuç, istatistiksel bir temele dayandırılmıstır.
Özet (Çeviri)
In the globalized world of today, factors like, increased competition, fast technological change and the collapse in ethics that occurred in companies recently have spotlighted the acceptance of management conceptions that adhere to social responsibility and business ethics. At the same time, the change of management style became the dynamic that increased the reputation of enterprises. This study aiming to examine the role of business ethics in corporate social responsibility was consisted of four sections. In section one; the concept of corporate social responsibility, historical development process and the theoretical substructure were examined. In the second section; the concept of business ethics, historical development processes of business ethics and inappropriate behaviour according to the business ethics were undertaken. In the third section; the relationship between the concepts of business ethics and corporate social responsibility, the necessity of business ethics in enterprises and approaches on the role of business ethics in corporate social responsibility were considered. Finally, in the last section; the aim was to determine the corporate social responsibility and business ethics approaches of managers. In the research, questionnaire was used as the data collection tool and findings were statistically analysed, results were evaluated. At the end of the study, it was put forward that, business ethics and corporate social responsibility, needed to be integrated in management processes as well as corporate social responsibility was enforced by business ethics with this result being based on statistical evidence.