İş hayatında içsel motivasyon düzeyi ile dijital vatandaşlık düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi: Bursa'da bilişim sektörü dışında kalan sektörlerde çalışan yöneticiler üzerine bir araştırma
Examining the relationship between intrinsic motivation level and digital citizenship level in business life: A study on managers working in sectors other than the it sector in Bursa
- Tez No: 884206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CIRANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, Bursa'daki bilişim sektörü haricinde çeşitli sektörlerde çalışan yöneticilerin içsel motivasyonlarının dijital vatandaşlık düzeylerini nasıl etkilediğini incelemektir. Araştırma kapsamında toplanan veriler IBM SPSS 25ve AMOS programları ile analiz edilmiştir. Analizlerde öncelikle katılımcıların sosyodemografik bilgilerine ilişkin frekans ve yüzde bulguları verilmiştir. Sonrasında dijital vatandaşlık ölçeği ve içsel motivasyon ölçeğinin tanımlayıcı bulguları verilmiş ve geçerlilik güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Bu aşamada normallik testi uygulanmış, faktör yük değerlerine ve Cronbach's alpha katsayısına bakılmış ayrıca doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. İçsel motivasyon ve dijital vatandaşlık arasındaki ilişkiyi test edebilmek için önce Yapısal Model Analizi yapılmış ardından oluşturulan model test edilmiştir. İçsel motivasyon ve dijital vatandaşlık düzeylerinin katılımcıların sosyodemografik bilgilerine göre farklılaşma durumuna ise bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemleri kullanılarak bakılmıştır. Yapılan analizlerde anlamlılık sınırı 0,05 olarak belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, yaş, eğitim durumu ve yöneticilik kıdemi dijital vatandaşlık ve içsel motivasyon üzerinde anlamlı farklılıklar göstermektedir. 25-35 yaş arası katılımcılar, dijital erişim, dijital okuryazarlık, dijital kurallar ve dijital hukuk alanlarında 46 yaş ve üzeri katılımcılardan anlamlı derecede daha yüksek sonuçlar elde etmiştir (p < 0.05). Eğitim durumuna göre, dijital vatandaşlık ölçeğinin tüm alt boyutlarında anlamlı farklılıklar bulunmuş olup, orta öğretim mezunları diğer eğitim seviyelerine göre anlamlı derecede daha düşük skorlar alırken, ön lisans mezunları lisans ve lisansüstü mezunlarına göre daha düşük sonuçlar almıştır (p < 0.05). Ayrıca, yöneticilik kıdemine göre de dijital vatandaşlık ölçeğinin tüm alt boyutlarında anlamlı farklılıklar bulunmuş, 1 yıldan az yöneticilik kıdemi olan katılımcılar, 11 yıldan fazla yöneticilik kıdemi olan katılımcılara göre anlamlı derecede daha yüksek sonuçlar elde etmiştir (p < 0.05). İçsel motivasyon açısından, eğitim durumuna göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir; orta öğretim ve ön lisans mezunları, lisans ve lisansüstü mezunlarına göre anlamlı derecede daha düşük içsel motivasyon sonuçları göstermiştir (p < 0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the employees working in various sectors other than the IT sector in Bursa. how managers' intrinsic motivation affects their digital citizenship levels to examine. The data collected within the scope of the research were analyzed using IBM SPSS 25 and AMOS programs were analyzed. In the analyzes, first of all, the participants' sociodemographic frequency and percentage findings related to their knowledge are given. Afterwards, digital citizenship scale and intrinsic motivation scale and validity and reliability analyses were conducted. At this stage, normality test was applied and factor loading values and Cronbach's alpha coefficient and confirmatory factor analysis was conducted. To test the relationship between intrinsic motivation and digital citizenship First, Structural Model Analysis was conducted and then the model was tested. Intrinsic motivation and digital citizenship levels of participants' sociodemographic differentiation according to their knowledge, independent sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) methods were used. In the analyzes made The significance limit was determined as 0.05. According to the results of the analysis, age, education level and managerial seniority were found to be significant in terms of digital citizenship. and intrinsic motivation. 25-35 years old participants, digital access, digital literacy, digital rules and digital law significantly higher results than participants aged 46 years and over (p < 0.05). According to educational status, all sub-scales of the digital citizenship scale significant differences were found in the dimensions, and secondary education graduates were significantly different from other education graduates. levels, while associate degree graduates had significantly lower scores. lower results than undergraduate and graduate graduates (p < 0.05). In addition, there were significant differences in all sub-dimensions of the digital citizenship scale according to managerial seniority. differences were found, and participants with less than 1 year of managerial seniority and participants with more than 11 years of managerial seniority significantly higher results than the participants with managerial seniority (p < 0.05). In terms of intrinsic motivation, there was a significant difference according to educational status. differences were found; secondary education and associate degree graduates, undergraduate and graduate showed significantly lower intrinsic motivation results than the graduates. (p < 0.05).