Kil zemin stabilizasyonunda Bayburt taşı atıklarının kalsinasyonunun dayanım ve durabiliteye etkisi
Effect of calcination of Bayburt stone waste on strength and durability in clayey soil stabilization
- Tez No: 884238
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Rezervleri Bayburt'ta olan Bayburt taşı, yapı ve dekorasyon malzemesi olarak çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bayburt taşı temelde sarı, yeşil ve beyaz renkte olmak üzere üç türde bulunur. Bu taşların endüstriyel kullanımında atıklar meydana gelmektedir. Bu çalışma kapsamında, beyaz ve sarı renkteki Bayburt taşı atıklarının doğal durumda ve kalsinasyon sonrası zemin stabilizasyonunda kullanılabilirliği irdelenmiştir. Çalışmada doğal zemin olarak yüksek plastisiteli kil kullanılmıştır. Doğal zemine %5, %10, %15 ve %20 oranlarında beyaz Bayburt taşı atığı, sarı Bayburt taşı atığı, kalsine beyaz Bayburt taşı atığı ve kalsine sarı Bayburt taşı atığı, kireçsiz ve %6 oranında kireçle ilave edilerek numuneler hazırlanmıştır. Numunelerin serbest basınç dayanımlarının 7, 14 ve 28 günlük kür sürelerinin ardından tespit edildiği bu çalışmada, 28 günlük kürün ardından dört farklı çevrim sayısında donma çözülme deneyleri ve ıslanma kuruma deneyleri yapılmıştır. Çalışma kapsamında toplam 782 numune üretilmiştir. Serbest basınç dayanımı testi sonucunda, maksimum basınç dayanımı değeri 28 günlük kür süresi sonunda KSBTK20 numunesinden elde edilmiştir. Islanma kuruma deneyi sonuçları incelendiğinde, KSBTK20 ve KBBTK20 numunelerinin 12 çevrim sonunda dahi hacimsel stabilitelerini koruduğu belirlenmiştir. Dayanım ve durabilite yönünden tüm numuneler incelendiğinde, beyaz ve sarı Bayburt taşı atıklarının kalsinasyon sonrası zemin stabilizasyonunda kullanımının, doğal halde kullanımına göre dayanım ve durabilite davranışlarını belirgin bir düzeyde iyileştirdiği elde edilen veriler ışığında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bayburt stone, whose reserves are in Bayburt, is used in various fields as building and decoration material. Bayburt stone is basically found in three types: yellow, green and white. When these stones are used industrially, waste is produced. Within the scope of this study, the usability of white and yellow Bayburt stone wastes in the natural state and after calcination in soil stabilization was examined. High plasticity clay was used as natural soil in the study. Samples were prepared by adding 5%, 10%, 15% and 20% white Bayburt stone waste, yellow Bayburt stone waste, calcined white Bayburt stone waste and calcined yellow Bayburt stone waste, without lime and with 6% lime, to the natural soil. In this study, where the unconfined compressive strengths of the samples were determined after 7, 14 and 28 days of curing, freeze- thaw experiments in four different cycle numbers and wetting-drying experiments were carried out after the 28 days cure. A total of 782 samples were produced within the scope of the study. As a result of the unconfined compressive strength tests, the maximum compressive strength value was obtained from the KSBTK20 sample at the end of the 28 days of curing period. When the wetting drying test results were examined, it was determined that KSBTK20 and KBBTK20 samples maintained their volumetric stability even after 12 cycles. Upon analyzing the strength and durability of all the samples, it was concluded that, in comparison to using the waste white and yellow Bayburt stones in their natural state, using them in soil stabilization after calcination greatly improved the strength and durability behavior.