Uçucu kül, bayburt taşı ve mermer tozu endüstriyel atıklarının zemin stabilizasyonunda kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usability of fly ash, bayburt stone and marble powder industrial wastes in soil stabilization
  1. Tez No: 609976
  2. Yazar: MESUT TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Birleştirilmiş Zemin Sınıflandırma Sistemi'ne göre düşük plastisiteli kil olan doğal zeminin, uçucu kül, Bayburt taşı atıkları ve mermer tozu ile birlikte iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında C sınıfı olan uçucu kül birincil bağlayıcı olarak değerlendirilmiştir. Düşük plastisiteli killi zemine, %25 uçucu kül katkısı ile birlikte %0, %5, %10, %15, %20 oranlarında mermer tozu ve Bayburt taşı ilave edilerek deney numuneleri hazırlanmıştır. Serbest basınç deneyi için kür süreleri 7, 28 ve 84 gün olarak belirlenmiştir. Hazırlanan karışımlarda indeks, dayanım ve durabilite tetkikleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler ışığında, Bayburt taşı atıkları ve mermer tozunun puzolanik katkı olarak uçucu külle birlikte zemin stabilizasyonunda kullanılabilir olduğu belirlenmiştir. Mermer tozunun uçucu külle birlikte kullanılmasının serbest basınç dayanımı açısından Bayburt taşı atıklarının uçucu külle birlikte kullanılmasına göre daha uygun olduğu tespit edilen bu çalışmada, Bayburt taşı atıklarının durabilite yönünden daha etkin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to improve the natural soil, low plasticity clay according to Unified Soil Classification System, by using fly ash, Bayburt stone wastes and marble dust. Within the scope of the study, Class C fly ash was evaluated as the primary binder. The samples were prepared by adding 25% fly ash and 0%, 5%, 10%, 15%, 20% marble powder and Bayburt stone wastes to the low plasticity clayey soil. The curing durations for the unconfined compressive strength test were 7, 28 and 84 days and a freezing-thawing cycle test was also performed in this context. In the prepared mixtures index, strength and durability tests were performed. In the light of the data obtained from the study, it was determined that Bayburt stone wastes and marble powder can be used as pozzolanic additives with fly ash in soil stabilization. It was concluded that the use of marble powder with fly ash is more appropriate than the use of Bayburt stone with fly ash in terms of unconfired compressive strength and Bayburt stone wastes are more effective in terms of durability.