Narrative strategies in Ian McEwan's Saturday and Atonement
Ian McEwan'ın Cumartesi ve Kefaret Romanlarında anlatı stratejileri
- Tez No: 884241
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM MUŞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı Ian McEwan'ın Cumartesi ve Kefaret romanlarının metinsel analizini yaparak yazarın bu eserlerde kullandığı anlatı stratejilerini belirlemektir. Eleştirel açıdan zenginliği, anlatı yoğunlukları ve tematik verimliliği nedeniyle seçilen bu romanlar, McEwan'ın zanaatını incelemek için elverişli bir zemin sağlamaktadır. Anlatı öğeleri, romanların yapısı, karakterizasyon ve fokalizasyonu dahil olmak üzere temel anlatı unsurlarını araştırmak için anlatıbilim üzerine mevcut çalışmalardan uyarlanan anlatıbilimsel bir çerçeveden yararlanılmaktadır. Analiz, McEwan'ın anlatı stratejilerini kullanarak tematik derinliği ve okuyucu etkileşimini nasıl arttırdığını ortaya koymaktadır. Cumartesi romanı, tek bir günlük zaman çizelgesinin ve üçüncü şahıs sınırlı bakış açısının kullanılmasıyla, kahramanın kişisel ve toplumsal kaygılarına odaklanır ve 11 Eylül sonrası bağlamı daha geniş yansıtır. Bunun aksine, Kefaret daha karmaşık bir zamansal yapı ve çoklu bakış açıları kullanarak suçluluk, bedel ödeme ve hikâye anlatımının doğasına dikkat çeker. Çalışma, bu stratejileri karşılaştırarak McEwan'ın çok yönlülüğünü ve farklı anlatı tekniklerinin hizmet ettiği farklı tematik ve anlatısal amaçları vurgulamaktadır. Yazarın kitaplarında sıklıkla görülen kötücül müdahale teması her iki romanda da tanımlanıp analiz edilirken, McEwan'ın anlatı inşasına yaklaşımına dair fikirler sunmaktadır. Bu araştırma, McEwan'ın edebi tarzının anlaşılmasına katkıda bulunurken, anlatı stratejilerinin okuyucunun deneyimini ve anlatıyı nasıl şekillendirdiğini göstermekte, aynı zamanda, eserlerin tematik inceliklerinin altını çizmektedir. Çalışmanın amacı, bu bilgiler ışığında, anlatıbilim alanına ve çağdaş edebiyat üzerindeki etkisine katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
This study conducts a respective textual analysis of Ian McEwan's novels Saturday and Atonement to uncover the narrative strategies employed by the author. Chosen for their critical acclaim, narrative complexity, and thematic richness, these novels provide fertile ground for examining McEwan's craftsmanship. The research utilizes a narratological framework adapted from existing scholarship on narratology and literary theory to systematically investigate key narrative elements, including structure, point of view, temporal sequencing, characterization, and focalization. The analysis reveals how McEwan's manipulation of narrative strategies enhances thematic depth and reader engagement. In Saturday, the use of a single day's timeline and a third-person limited perspective intensifies the protagonist's personal and societal anxieties, reflecting the broader post-9/11 context. Conversely, Atonement employs a more complex temporal structure and multiple perspectives, exploring themes of guilt, redemption, and the nature of storytelling itself. By comparing these strategies, the study highlights McEwan's versatility and the distinct thematic and stylistic purposes served by different narrative techniques. The theme of malevolent intervention, which is often seen in the author's books, is identified and analyzed across both novels, offering insights into McEwan's approach to narrative construction. This research contributes to the understanding of McEwan's literary style, demonstrating how his narrative strategies shape the reader's experience and underscore the thematic intricacies of his work. In light of this information, the study seeks to contribute to the field of narratology and its influence on contemporary literature.