Comparison of oxidative stability of natural and synthetic antioxidant added fish oil
Doğal ve sentetik antioksidan katkılı balık yağının oksidatif stabilitesinin karşılaştırılması
- Tez No: 884244
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL FADILOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASENE KESKİN ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sunulan çalışmanın amacı hamsi (Engraulis encrasicolus) balık yağının oksidasyon düzeyini 4, 25 ve 60℃'de farklı konsantrasyonlarda (100 ppm ve 500 ppm) nar kabuğu ekstraktı ve 100 ppm sentetik antioksidan (BHT) ilavesiyle incelemektir. Bu amaçla kontrol olarak doğal ve sentetik antioksidanlarla ve antioksidan içermeyen balık yağlarının oksidasyon derecelerini karşılaştırmak amacıyla peroksit, para-anisidin, asitlik, toplam oksidasyon değerleri (totox) ve yağ asidi kompozisyonu 6 hafta boyunca ölçülmüştür. Nar kabuğu ekstraktı ilave edilen balık yağlarının peroksit, paraanisidin, asitlik, totoks değerlerinin depolama süresi boyunca incelenen tüm sıcaklıklarda kontrol ve BHT ilaveli balık örneklerine göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Totoks değerleri incelendiğinde 500 ppm nar kabuğu ekstraktı ilave edilen balık yağının oksidatif stabilitesinin tüm sıcaklık koşullarında en yüksek olduğu görülmüştür. Yağ asidi içeriği incelendiğinde hamsi yağında bulunan başlıca yağ asidinin dokosaheksaenoik asit (DHA) olduğu ve DHA içeriğinin tüm sıcaklıklarda %15,45 ile %16,38 arasında olduğu görüldü. Bu çalışma, nar kabuğu ekstraktının balık yağında oksidatif stabiliteyi sağlamak için doğal bir antioksidan kaynağı olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the presented study was to examine the oxidation level of Anchovy (Engraulis encrasicolus) fish oil at 4, 25 and 60℃ by adding different concentrations (100 ppm and 500 ppm) of pomegranate peel extract and 100 ppm of synthetic antioxidant (BHT). For this purpose, peroxide, para-anisidine, acidity, total oxidation value (totox) and fatty acid composition were measured for six weeks to compare the oxidation degree of fish oils with natural and synthetic antioxidants and without antioxidant as a control. Peroxide, para-anisidine, acidity, and totox values of fish oils to which pomegranate peel extract was added, were found to be lower than control and BHT-added fish oil samples at all temperatures studied during the storage period. When totox values are examined, it was seen that the oxidative stability of fish oil added with 500 ppm pomegranate peel extract was found to be the highest under all temperature conditions. When the fatty acid content was analyzed, the major fatty acid found in anchovy oil was docosahexaenoic acid (DHA), and DHA content was found between 15.45% and 16.38% at all temperatures. This study showed that pomegranate peel extract can be used as a natural antioxidant source to ensure oxidative stability in fish oil.