Özel eğitim öğrencilerine namaz kılma becerisinin öğretiminde silikleştirilmiş model ipucuyla sunulan eşzamanlı öğretimin etkililiğinin incelenmesi
Investigation of the effectiveness of simultaneous teaching with faded model tip in teaching the skill of praying for the body in special education
  1. Tez No: 884245
  2. Yazar: BURHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF KILAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Araştırmanın amacı; orta düzey zihinsel engelli öğrencilere namaz kılma becerisinin öğretiminde silikleştirilmiş model ipucuyla sunulan eşzamanlı öğretimin etkililiğini incelemektir. Öğrencilerin istenilen seviyeye ulaşması için katılımcılar arası yoklama denemeli çoklu yoklama modelinden yararlanılmıştır. Araştırma, Kütahya ilinde Özel Eğitim Uygulama Okulu II. Kademe'de öğrenim gören dört erkek öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcı öğrenciler, çalışmaya seçilirken belirlenmiş kriterlere uygun olup olmadıkları test edilmiştir. Deneklerin çalışmaya uygun olduğu belirlendikten sonra araştırma için gerekli yerlerden izinler alınmış ve uygulama aşamasına geçilmiştir. Yapılan araştırmada namaz kılma becerisi, bağımlı değişkeni ifade etmektedir. Bağımsız değişkene gelince namaz kılma becerisinin kazandırılmasında eşzamanlı ipucuyla yapılan öğretimdir. Orta düzey zihinsel engeli bulunan öğrencilere silikleştirilmiş model ipucuyla sunulan namaz kılma becerisinin öğretimi için başlama düzeyi, öğretim oturumları, günlük yoklama, genelleme ve izleme oturumları düzenlenmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerle birebir ve yan yana öğretim uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Çalışma hakkında güvenirliği yüksek tutmak için gözlemciler arası güvenirlik ile uygulama güvenirliği verileri toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuca göre, namaz kılma becerisinin benimsetilmesinde eşzamanlı ipucuyla öğretimin zihinsel yetersizlikten etkilenmiş öğrencilerde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca öğrencilerin edindikleri namaz kılma becerisini genelleme oturumlarında farklı ortam, araç-gereç ve kişilere uygulayabildikleri tespit edilmiştir. Öğretimi gerçekleştirilen namaz kılma becerisinin çalışmanın tamamlanmasından sonra üçüncü ve altıncı haftalarda kalıcılığını koruduğu izleme oturumları ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of religious faith in coping with the challenges and psychological impacts faced by Syrian refugees due to war. The research evaluates the methods by which refugees address their spiritual and psychological issues and the place of religious faith in this process. The role of worship and religious rituals in enhancing psychological resilience, the influence of the life and teachings of the Prophet Muhammad on coping processes, and the relationship between memorizing Hadiths and maintaining mental health have been investigated. Additionally, the impact of knowing the stories of previous Prophets on coping has been addressed. The study emphasizes the spiritual support provided by Islam and the contributions of religious practices (prayer, supplication, almsgiving, fasting, pilgrimage, remembrance, and companionship with the Qur'an) to psychological resilience. The research discusses emotional states such as anxiety, depression, stress, anger, panic, and fear, highlighting the positive effects of religion and religiosity on mental health. Adopting a qualitative methodology, the study analyzes participants' experiences through semi-structured interview techniques. Methods of coping with psychological difficulties and approaches to protecting and treating psychological vulnerability during the Prophet Muhammad's era have been examined. The findings suggest that the teachings of Islam and the Prophet Muhammad can offer effective solutions to modern psychological issues. By emphasizing the critical role of religious faith and practices in enhancing psychological resilience, this study underscores the importance of religious support mechanisms in improving the quality of life for refugees. These findings can serve as a significant reference in the fields of religious guidance and psychological counseling.